Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan 'Hayır' diyenleri bu sefer terörist ve katil ilan etti: 15 Temmuz'da bomba yağdıranlar bugünün hayırcıları

 Erdoğan 'Hayır' diyenleri bu sefer terörist ve katil ilan etti: 15 Temmuz'da bomba yağdıranlar bugünün hayırcıları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadın ve Demokrasi Buluşması'nda yaptığı konuşmada "15 Temmuz gecesi ölenler evetçiydi, evetçi. F-16'larla bomba yağdıranlar bugünün hayırcıları" dedi. Erdoğan, Almanya'nın iki bakanın toplantılarına getirdiği yasak hakkında da "Sizin uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenen Kadın ve Demokrasi Buluşması Programı'nda konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Biz, İBB Başkanlığımızdan beri bu anlayışla hareket ettik. Ülkemizi milletimizi daha ileriye taşımak için çözüm ürettik, icraat yaptık. Tüm bu çalışmaları, aksaklıklara rağmen yürüttük. Sistemde sızıntı varsa ne yaparsanız yapın belirli bir düzeyin üzerine çıkamıyorsunuz. 2014 yılında cumhurbaşkanlığı görevine geldim. Milletimize verdiğimiz sözleri tutmak için çalışmaya başladık. Ortalığı ayağa kaldırdılar. Neymiş bu cumhurbaşkanı eskileri gibi davranmıyormuş. Bu cumhurbaşkanı onlar gibi seçilmedi ki onlar gibi davransın. Onlar Meclis'in dengeleri içinden çıkıp geliyorlardı biz milletimizin bağrından çıkıp geldik aramızdaki fark buydu. Buradan aldığımız güçle de görev yapıyoruz. 16 Nisan'da anayasa değişikliği bu sıkıntıları inşaallah kökünden kaldıracaktır.

"KANDİL'LE BİRLİKTE HAREKET EDEN VAR MI, VAR!"


Bunlar yıllarca ne dediler? Yıllarca açık oy gizli tasnif ile ülkeyi yönetenler, gizli oy açık tasnif ile millet iradesine sahip çıkamayınca bir daha bellerini doğrultamadılar. Türkiye'de bir kesimde sandık, millet korkusu mevcuttur. Menderes ve iki arkadaşını bunlar ipe götürmedi mi? Aynı zihniyet. Şimdi Kandil'den haber var, 'Oyumuz hayır' diyor. Onlarla hareket edenler var mı? Bunlar 13-14-15-16-17-18 yaşındaki gençleri Kandil'e götürüyorlar mı? Bunlara nasıl EYP yapılır öğretiyorlar, silahları veriyorlar sonra da bu terörü estiriyorlar. Bu terörist başları '16 Nisan'da oyumuz hayır' diyor. Eğer, 16 Nisan'da hayır oyu vermek suretiyle Kandille o değirmene su taşıyacaksak ülkemizin halini düşünün. Evet dersek biz 18 yaşındaki gençlerimizi parlamentoya taşımak suretiyle ülke yönetiminde söz sahibi yapacağız.

"EKONOMİ FELAKET DİYORLAR, NE FELAKETİ?"


Ekonomi felaket diyorlar, ne felaketi? Türkiye'nin ekonomisi felaket olsa 18 Mart Çanakkale Köprüsü ihale edildi. Rakam 10 milyar doların üzerinde ve biz buna para vermiyoruz. 2 Türk ve 2 Kore firması yap-işlet-devret ile almış vaziyetteler. 18 Mart'ta temeli atılacak. Artık Edirne'den gelenler İstanbul'u dolaşıp gitmeyecekler. Yol medeniyettir dedik boşuna konuşmadık 15 sene önce. Böyle çıktık bu yola biz. İstanbul susuzdu, su medeniyettir dedik suya kavuşturduk.

"15 TEMMUZ'DA ŞEHİT OLANLAR 'EVET'ÇİYDİ"

Barışın simgesi 'evet'tir, Barış 'hayır'dan geçmez. Bu toprağın uğrunda şehit olanlar 15 Temmuz'da gördük. Onlar 'evet'çiydi. 15 Temmuz'da 'evet' diyerek yürüdüler, onlar hayır diyenlerin karşısına dikildiler. 15 Temmuz gecesi ölenler evetçiydi, evetçi. F-16'larla bomba yağdıranlar bugünün hayırcıları. Bunu eleştirenler olacak ama söylemek zorundayım. Bu böyle. 249 şehit, 2193 gazi verdik. Sorunumuz rejim sorunu değil, sistem sorunudur. Bu sistem değişikliği milletin 16 Nisan'da yönetime el koymasıdır.

ALMANYA'YA: REZİL RÜSVA EDECEĞİZ

Almanya'da arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsın konuşturmasınlar. Ey Almanya sizin demokrasiyle uzaktan yakından alakanız yok. Sizin uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil. Bize demokrasi dersi vereceksiniz, gelince orada Türk Bakanı konuşturmayacaksınız. Hollanda da aynı şeyi yaptı, belki diğerleri de gelecek. Fikre, düşünceye saygı bileceksiniz. Bunları uluslararası toplu olarak dile getireceğiz. Dünyaya rezil rüsva edeceğiz. Biz o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz.

Cumhuriyet, 05.03.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.