Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Bunlar teröre yardım ve yataklıktan yargılanmalı

 Erdoğan: Bunlar teröre yardım ve yataklıktan yargılanmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’da iki bakanın konuşma yapacağı etkinliklerin iptal edilmesini ve Die Welt'in temsilcisi gazeteci Deniz Yücel’in İstanbul'da tutuklanmasını eleştiren Alman hükümetine sert sözlerle tepki gösterdi. Erdoğan “Bunlar, dikkat edin, yok bilmem Die Welt’in buradaki bir temsilcisi içeri alınmış, bundan dolayı değil, bir ay bu kişi, PKK’nın bir temsilcisi olarak, bir Alman ajanı olarak, bu kişi Alman Konsolosluğunda saklanmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki Yeşilay Zümrüdüanka Ödül Töreni’nde konuştu.

‘TERÖRE YARDIMDAN YARGILANMALILAR’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Almanya’daki etkinliklerinin iptal edilmesine de sert yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:


“Bunlar, dikkat edin, yok bilmem Die Welt’in buradaki bir temsilcisi içeri alınmış, bundan dolayı değil, bir ay bu kişi, PKK’nın bir temsilcisi olarak, bir Alman ajanı olarak, bu kişi Alman Konsolosluğunda saklanmıştır, bir ay ve ‘Bunu bize teslim edin, yargılansın’ dediğimizde de vermemişlerdir. Bunu bana Şansölye Merkel söylediğinde ben kendisine şunu söyledim. ‘Sizdeki teröristler tarafımızdan isteniyor, bize ne diyorsunuz ‘yargı bağımsızdır, tarafsızdır’ diyorsunuz. Biz şu anda bağımsız ve tarafsız yargımıza güveniyoruz, verin yargılansın.’ Önce vermediler, sonra nasıl olduysa verdiler ve yargı görevini yaptı, tutukladı. Şu anda yüzlerce, binlerce terörist Almanya’da terör estiriyor. Düşünebiliyor musunuz benim Adalet Bakanım, hem resmi görüşmesini yapacak, hem de oradaki vatandaşlarımıza şu kampanyayı anlatacak, orası diyor ‘Otomobil parkına uygun değildir onun için müsaade edemeyiz’ ve Adalet Bakanımızı, Ekonomi Bakanımızı konuşturtmuyorlar. Ben video konferansla oradaki bir mitinge katılacağım, iki saatte Anayasa Mahkemesi karar alıyor ve orada konuşma yapmamı, video konferansla, engelliyor. Fakat Cemil Bayık’ı Kandil’den oraya bağlıyorlar ve Cemil Bayık orada konuşmasını yapıyor. Teröre yardım ve yataklık yapmaktan bunların yargılanması gerekir. Olay bu kadar açık ortadadır.”

Hürriyet, 04.03.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.