Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Yeni KHK’yla tek taraflı yayının önü açıldı: Televizyonlara ceza verilemeyecek

 Yeni KHK’yla tek taraflı yayının önü açıldı: Televizyonlara ceza verilemeyecek

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden 330 akademisyenin ihraç edildiği kanun hükmünde kararnamenin (KHK) ardından bir KHK daha yayınlandı.

 

687 sayılı yeni kararnamede, en dikkat çekici detay, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nun 149/A maddesinin yürürlükten kaldırılması. Bu madde, eşitlik ilkesini de içeren esaslara aykırı olarak yayın yapan özel televizyon ve radyolara yayın durdurma ve para cezaları verilmesini öngörüyordu.

Maddenin kaldırılmasıyla, ‘partili cumhurbaşkanlığı’nı hedefleyen anayasa değişikliğine gidilirken yayın kuruluşlarına özgürce tek bir kampanyaya dair haberlere yer verme hakkı tanınmış oldu.

Yeni KHK’da, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu’nda yer alan ‘kuran ve işleten’ ibaresi ‘kuran ve/veya işleten’ olarak değiştirildi.

Yayınlanan KHK’daki son detaylar şöyle:

* Kapatılan özel radyo ve televizyonların sahip oldukları yayın lisans, yayın hakkı, frekans ve kanal kullanımı ve benzeri izinleri maliye bakanlığının bu yöndeki talebi üzerine, RTÜK tarafından verilecek.

* Kayyum atanmasına karar verilen şirketlerin ortaklık payları ve varlıkları gerekli görülürse, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından satılıp tasfiye edilebilecek. Satış ve tasfiye sürecinde şirket, ortaklık payları ve varlıkların yönetiminin atanan yöneticiler tarafından yürütülmesine devam edilecek. Satış veya tasfiyeden elde edilen gelirler Hazine’ye irat kaydedilecek.

* Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Bu yetki valiliklere devredilebilecek. Düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 lira ceza verilebilecek.

* Bankacılık mevzuatı ve bankacılık usul ve prensiplerine uygun kredi kullandırma, bu kredileri temdit etme veya ek kredi kullandırma, taksitlendirme, teminata bağlama veya yeniden yapılandırma işlemleri zimmet suçu olmaktan çıkartıldı.

diken.com.tr, 09.02.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.