Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı'na gönderildi

 Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı'na gönderildi
TBMM'de oylanarak kabul edilen anayasa değişikliği teklifi Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kanunu onaylamak ya da iade etmek için 15 günlük süresi bulunuyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi onay için Cumhurbaşkanlığına gönderildi.
Türkiye’yi parlamenter sistemden ‘Türk tipi başkanlık’ sistemine taşıyacak anayasa değişikliği paketi 21 Ocak’ta TBMM’de kabul edilmişti. AKP’nin MHP’nin desteğini alarak meclisin gündemine taşıdığı 18 maddelik ‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi' 339 oyla kabul edilerek yasalaşmıştı. O tarihten bu yana değişiklik paketinin Cumhurbaşkanı’nın imzasına sunulması bekleniyordu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Başbakan Angela Merkel ile yaptığı görüşmenin ardından Anayasa değişikliklerini savunmuş ve nisan ayında referanduma gidilebileceğini söylemişti. Erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarda da Meclis tarafından onay için kendisine gönderilen anayasa değişiklik paketiyle ilgili değerlendirmelerini hemen yapacağını ve onaylayacağını belirtmiş, "Çünkü milletimin beklentisi şu anda budur" diye konuşmuştu.

Referandum ne zaman?
Cumhurbaşkanının kanunu onaylamak ya da iade etmek için 15 günlük süresi bulunuyor. Cumhurbaşkanının kanunu onaylaması durumunda, kanun halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanacak.
Halkoylaması, Anayasa değişikliği kanununun Resmi Gazetede yayımını takip eden 60. günden sonraki ilk pazar günü yapılacak. Halkoylamasının 9 ya da 16 Nisan tarihinde yapılması bekleniyor.

dw.de, 02.02.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.