Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kılıçdaroğlu'ndan Kurtulmuş'a tepki: Gerçekten olay böyleyse bugünkü terörün kaynağı bu hükümettir.

 Kılıçdaroğlu'ndan Kurtulmuş'a tepki: Gerçekten olay böyleyse bugünkü terörün kaynağı bu hükümettir.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un, "Referandumda büyük oranda ‘evet’ çıktıktan sonra terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelir" sözlerine tepki gösterdi. "Bu çok talihsiz bir itiraf" diyen Kılıçdaroğlu, "Gerçekten olay böyleyse bugünkü terörün kaynağı bu hükümettir" diye konuştu. Kurtulmuş cevaben Kılıçdaroğlu'nun sözlerine "Siyasi suistimal" ve "Çarpıtma" dedi.
 

24 yıl önce suikasta uğrayan gazeteci Uğur Mumcu'nun Ankara'daki anma törenine katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamalar soruldu. Numan Kurtulmuş, anayasa referandumundan 'Evet' çıkmaması için terör örgütlerinin "Türkiye’de bir korku atmosferi oluşturma" ihtimaline karşı önlem aldıklarını söylemiş, "Referandumda büyük oranda ‘evet’ çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelir" demişti. Kılıçdaroğlu bu sözlere tepkiliydi.

"Bu, şu anda 'terörü biz destekliyoruz'un itirafıdır. Yani 'sürekli terörü besliyoruz, terör örgütlerine göz yumuyoruz, insanlar ölüyor, insanlar katlediliyor... Eğer bizi seçerseniz, başkanlık rejimini getirirseniz, tek adam rejimini getirirseniz terör bitecek' anlamına geliyor. Bu itiraftır. Bu çok talihsiz bir itiraftır. Eğer gerçekten olay böyleyse bugünkü terörün kaynağı bu hükümettir. Bunu da Hükümet Sözcüsü açıkça itiraf etmiştir. Çok üzgünüm. Böyle bir lafı asla duymak istemezdim. Numan Kurtulmuş gibi birisinin kalkıp bu lafı 80 milyonun önünde yapmış olması gerçekten son derece hazindir, utanç vericidir."

Başbakan Binali Yıldırım da geçtiğimiz hafta bir grup gazeteciyle anayasa değişikliğinde ikinci tur oylama devam ederken Meclis'te bir araya gelmişti. Başbakan Yıldırım, anayasa referandumu sürecinde vatandaşın oyunu, ekonomiden çok terörle mücadeleye ilişkin algının belirleyeceğini söylemişti.

Kurtulmuş'tan yanıt

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözleri üzerine açıklamada bulundu. Kurtulmuş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabında, "Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugünkü açıklamasından anlaşılıyor ki kendisi, ne söylediklerimi okumuş ne de dinlemiştir. Bir muhabirin, yorumunu katarak yönelttiği soruya, sözlerimi çarpıtarak ve bağlamından kopararak, cevap vermesi siyasi suistimaldir." ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "CHP liderinin ‘olay böyleyse’ sözünün arkasına saklanarak gündem oluşturma kaygısıyla ağzına geleni söylemesi en hafif tabirle basiretsizliktir. Eğer sözlerimden Sayın Kılıçdaroğlu, bugünkü söylediklerini anlamışsa vay ana muhalefetin haline." değerlendirmesini yaptı.

aljazeera.com.tr, 24.01.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.