Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Binali Yıldırım: FETÖ'ye karşı mücadelede milat 17-25 Aralık

Binali Yıldırım: FETÖ'ye karşı mücadelede milat 17-25 Aralık
Başbakan Binali Yıldırım, Fethullah Gülen ve Türkiye'deki yapılanmasına karşı yürütülen süreçte milat olarak 17-25 Aralık 2013 tarihlerini aldıklarını söyledi.

Medya kuruluşlarının temsilcilerini kabul eden Yıldırım, "Bizim için ölçü 17-25 aralıktan sonra FETÖ ile ilişkinin sürdürülmesidir" dedi.

17 ve 25 Aralık'ta başlatılan 'Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında' bazı bakanların oğulları gözaltına alınmış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yolsuzlukla suçlanmıştı.

Hükümet operasyonları Gülen hareketinin darbe girişimi olarak yorumlamış ve ardından operasyonu başlatan savcılar görevden alınmıştı.

Binali Yıldırım, "17-25 Aralık sonrası örgütle bağını kesmeyen şirketleri MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurumu) inceleyecek" dedi.

Başbakan Yıldırım, Gülen'le bağlantılı yapıların iş dünyası ayağında kurumu değil, kişileri soruşturacaklarını da vurguladı.

Gülen'in iadesi

Pennsylvania'da bulunan Fethullah Gülen'in iadesi konusunda da ABD'yle görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın 24 Ağustos'ta Türkiye'ye geleceğini ifade etti.

Yıldırım, "Fethullah Gülen'in teslim edilmesinden başka ABD ile bir uzlaşmamız olamaz" dedi.

15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasına kıyasla ABD'nin tutumunun daha iyiye gittiğini ifade eden Yıldırım, "ABD bu işi geçiştiremez, FETÖ'nün yaptığı ayan beyan ortada" diye konuştu.

ABD'den yapılan açıklamalarda, Washington'un Fethullah Gülen ya da Türkiye arasında seçim yapmak zorunda olmadığı, Türkiye'yle birlikte iade talebinin inceleneceği ifade edilmişti.

Kamudaki görevden almalar

Binali Yıldırım, darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalar kapsamında kamuda açığa alınan 76 bin 597 kişi olduğu, 4 bin 897 kişininse memuriyetten çıkarıldığı bilgilerini verdi.

Memuriyetten çıkarılanların 3 binden fazlası ise asker.

Gülen hareketiyle bağlantılı kamu çalışanlarının özel bir iletişim ağı kurduğunu ifade eden Binali Yıldırım, "O iletişim altyapısında 50 binin üzerinde isim var. Bunların üzerine gidiliyor" dedi.

BBCTurkish.com, 13.08.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.