Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş ve Önder hakkında 5 yıl hapis istemiyle iddianame

Demirtaş ve Önder hakkında 5 yıl hapis istemiyle iddianame
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında, 2013 yılında İstanbul'da yapılan nevruz kutlamasında "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

PKK'nın İmralı cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan ile hükümet yetkilileri arasında yapılan görüşmelerden sonra, 2013 yılında Diyarbakır'da 21 Mart tarihinde yapılan nevruz kutlamaları sırasında Öcalan'ın barış mesajlı mektubunun kitlelere okunmasına izin verilmiş ve bir "barış süreci" başlatıldığı ilan edilmişti.
Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra Demirtaş ve Önder hakkında 17 Mart 2013'te Zeytinburnu'nda düzenlenen mitingdeki konuşmalarında "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla hazırlanan fezleke, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmişti.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Kadir Yılmaz tarafından hazırlanan iddianame iki kişinin şikayetçi olması üzerine açıldı.


İki kişinin şikayeti üzerine

İddianamede, iki müştekinin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi verdikleri dilekçede, BDP İl yönetimi ve HDK tarafından Zeytinburnu'nda 17 Mart 2013'te düzenlenen nevruz etkinliğinde Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldığını, Demirtaş ve Önder'in de yaptıkları konuşmalarda PKK'yı ve lideri Öcalan'ı övdüklerini söyledikleri kaydediliyor.
Müştekilerin talepleri üzerine başlatılan soruşturmada, Demirtaş ile Önder'in milletvekili olmaları nedeniyle haklarındaki soruşturmanın diğer sanıklardan ayrılmış olduğu hatırlatılıyor.
Demirtaş ve Önder'in savunma ve delillerini bildirmeleri için gönderilen davetiyeye rağmen ifade vermeye gelmedikleri de kaydedilen iddianamede, yazılı savunmalarının da savcılığa ulaşmadığı kaydedildi.


Nevruz görüntüleri deliller arasında

İddianamede, Demirtaş ve Önder'in konuşmalarının Öcalan posterleri ile PKK ile ilgili dövizlerin bulunduğu bir ortamda yapıldığının söz konusu etkinliğe ait görüntülerin çözümü ve fotoğraflardan anlaşıldığı belirtiliyor.
İddianamede, "Şüpheliler TBMM'de temsil edilen bir siyasi partinin milletvekilidir. İstanbul'daki etkinlikte yaptıkları konuşmalarda kullandıkları ifadeler, amacı ülke topraklarının bir kısmını yaygın şiddet ve terör eylemleriyle devlet idaresinden ayırıp yerine Marksist Leninist ilkelere dayalı bağımsız bir Kürdistan devleti kurmak olan ve 1984'ten beri ülkemiz genelinde silahlı eylemler gerçekleştiren, niteliği yargı kararları ile de tescil edilmiş PKK/KCK terör örgütünü ve liderini övücü niteliklerdir. Siyasal kişiliği olan şüphelilerden devletin, ülke içindeki terörist faaliyetleri meşru gösteren, öven ifadelerden uzak durmasını beklemek hakkı vardır" denildi.
İddianamede, Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder'in "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame, henüz inceleme aşamasında bulunuyor. Mahkeme tarafından kabul edilmesi halinde dava açılmış olacak.

BBCTurkish.com, 12.08.2016

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.