Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > "Ergenekondu, Balyozdu; eğer yasalarımızda idam cezası olsaydı, birçok komutan idama mahkûm edilmiş olacaktı"

Şahin'den idam açıklaması
AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, aralarında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da olduğu birçok askerin idam cezasına çarptırıldığını hatırlattı ve "Diyelim ki idam cezası olduğu için bunlardan birkaç tanesini asmış olsaydık. Sonra dosyalar tekrar açıldığında 'Yanlışlık olmuş' deseydik, astığımız insanları tekrar geri getirebilir miydik?" dedi.

AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, memleketi Karabük'teki Kent Meydanı'nda "demokrasi nöbeti" tutanlara hitap etti. Alandan, "Vatan hâinlerine idam" sloganlarının yükselmesi üzerine Şahin şunları söyledi:

"Eğer bir kişiyi idam ederseniz bir defa ölür. Eğer ona ciddi bir ceza verirseniz her gün öldürürsünüz. Ben hukukçuyum. Bu konuda söyleyeceğim çok şey vardır. Ergenekondu, Balyozdu bir takım davalar oldu. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Paşa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Eğer yasalarımızda idam cezası olsaydı birçok komutan idama mahkûm edilmiş olacaktı. Paralel yapının bir girişimi sonucunda bu davaların açıldığına dâir bir kanaat var değil mi şimdi?

Diyelim ki idam cezası olduğu için bunlardan birkaç tanesini asmış olsaydık. Sonra dosyalar tekrar açıldığında 'Yanlışlık olmuş' deseydik, astığımız insanları tekrar geri getirebilir miydik? O nedenle idam konusu çok hassas bir konudur. O bakımdan duygusal olarak söylüyoruz bunları. Meclis'e geldiğinde tabii ki bunları konuşacağız, tartışacağız. Meclis'ten çıkabilir. Ben sizin vekilinizim. Sizin bu konudaki tepkiniz, duygunuz, düşünceniz beni tabii ki bağlar, ilgilendirir. Oy kullanmaya geldiğimde anayasa değişikliğinde nasıl hareket edeceğimi, sizin benden beklediğinizi düşünerek neticelendirir, oyumu o şekilde veririm."

aljazeera.com.tr, 11.08.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.