Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş’a göre AKP ‘darbe’den haberdardı: Gülen’le diyalog halindeler

Demirtaş’a göre AKP ‘darbe’den haberdardı: Gülen’le diyalog halindeler
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP, CHP ve MHP yöneticilerinin darbe girişiminin arkasındaki isim olduğu belirtilen Fethullah Gülen’le diyalog halinde olduklarını ve darbeden haberdar olduklarını söyledi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Demirtaş, “AKP, CHP, MHP’nin üst düzey yöneticileri Fethullah ile diyalogdadır ve darbeden haberdardırlar! Tabi ki HDP aralarında olmaz!” dedi.

İhsanoğlu için Cemaat iması

MHP lideri Devlet Bahçeli ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’daki ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne katılmasını eleştiren Demirtaş, 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP’nin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu için de Cemaat imasında bulundu: “MHP ve CHP Gülen karşıtı selamlama yapıyor da Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı adayını kim belirledi. Çıkın açıklayın!”

‘AKP ve Cemaat ortaktır’

Hükümetin Gülen’in iadesini istemediğini savunan HDP Eş Genel Başkanı, geçmişte hükümet ve Cemaat’in işbirliği yaptığını hatırlatarak, “AKP ve Cemaat ortaktır. Neyinizi kandırdılar? Siz de onlar da devleti ele geçirmek için işbirliği yaptı” diye konuştu.

‘Asıl devlet Gülen’miş, paralel bunlarmış’

Demirtaş, Gülen iade edildiği takdirde Türkiye’de devletin de ortadan kalkacağını söyledi: “Gülen iade edilir de konuşursa bir bakmışsınız ki devlet diye bir şey kalmamış. Asıl devlet Gülen’miş, paralel bunlarmış.”

HDP’nin Yenikapı’daki mitinge katılmamasını Cemaat’le ilişkisi olmaması olarak açıklayan Demirtaş, “Yenikapı’daki yurttaşlarımızın duygu ve düşüncelerini anlıyor, katılıyoruz. Ama sahnedekiler için aynısını söyleyemeyiz” dedi.


Erdoğan’ın HDP’yi Yenikapı’ya çağırmama gerekçesi olarak sunduğu “HDP orada olsaydı ben halka şehitlerin hesabını veremezdim” sözlerine atıfta bulunan Demirtaş, Gezi eylemleri sırasında öldürülen Berkin Elvan’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın, Ethem Sarısülük’ün ve operasyonlar kapsamında yıkıma uğratılan Güneydoğu şehirlerinin fotoğrafını göstererek, “Bunların hesabını veremezdik” dedi.

Demirtaş’ın hedefinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın İsmail Ağa Cemaati lideri Cübbeli Ahmet’le tokalaştığı fotoğrafa da yer alıyordu: “Buysa yeni ittifağınız biz bu ittifakta yokuz. Biz demokratik ilkelerde uzlaşmaya hazırız.”

Erdoğan’a ‘pişmanlık’ tepkisi

HDP Eş Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Geçmişte Özal ve Ecevit, hatta biz de bu yapıya destek verdik. Bu çirkin yapının aslında nasıl siyetleri olduğunu uzun süre görmedik, göremedik. Bundan dolayı Rabbime ve milletimize verecek hesabımız var. Rabbim bizi affetsin” sözlerine de göndermede bulundu: “Pişman olduğunuzu söylerseniz en fazla pişmanlık yasasından yararlanırsınız.”

diken.com.tr, 09.08.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.