Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > AKP'de 'parti içi temizlik' genelgesi

AKP'de 'parti içi temizlik' genelgesi
Türkiye'de darbe girişimi sonrası başlatılan "temizlik" ve "arınma" operasyonları iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne ulaştı. Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı imzasıyla teşkilatlara talimat gönderildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı imzasıyla gönderilen genelgede, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantısı bulunanları ve menfur darbe girişimine destek verenleri teşkilatımız içinde fitne ve dedikoduya izin vermeden ivedilikle arındırma çalışması yapın" denildi. Genelgede "ayıklama çalışmaları sırasında dikkat edilmesi gereken ayrıntılar" sıralandı.

Eski Zaman yazarı Mümtazer Türköne tutuklandı

Öte yandan kapatılan Zaman gazetesinin eski çalışanlarına ve yöneticilerine yönelik soruşturmada, aralarında Mümtazer Türköne'nin de bulunduğu 12 kişi tutuklandı. Mümtazer Türköne, "Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) amaçlarına hizmet etmek"le suçlanıyor. Operasyonda gözaltına alınan 9 sanığa yöneltilen suçlamalar arasında "silahlı terör örgütüne üye olmak" bulunuyor.  

Zaman çalışanlarına operasyon  

Gülen hareketine ait "Zaman" ve İngilizce sürümü "Today's Zaman" gazetelerine mart ayında kayyım atanarak yönetimi devletin denetimine geçmişti. Darbe girişimi soruşturması kapsamında temmuz ayının sonunda eski Zaman gazetesinin yazar ve yöneticisi 47 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Aralarında Ali Bulaç ve Şahin Alpay'ın da bulunduğu 6 kişi geçen hafta tutuklanmıştı. 

Fethullah Gülen 1999'dan beri ABD'de  

Türk hükümeti 15 Temmuz darbe girişiminden Fethullah Gülen'i sorumlu tutuyor. Gülen, 1999'dan beri ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşıyor. Türkiye'ye iadesine karşı çıkan Gülen, darbeyle ilişkisi olmadığını savunuyor. Gülen, geçen ay ABD yönetimine kendisini Türkiye'ye iade etmemesi çağrısında bulunmuştu. 

dw.de, 05.08.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.