Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cumhurbaşkanı Erdoğan: Batı terörün destekçisi

Erdoğan: TİB'i kapatacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülen örgütü ile mücadele kapsamında TİB'i kapatacaklarını söyledi.

Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Bu örgütün faaliyelerine karşı güçlü istihbarat teşkilâtı kurmamız şart" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu örgütün faaliyetlerine yönelik güçlü bir istihbarat mekanizması kurmamız şart. Diğer kurumlarımızdaki görevden almaların da olumlu sonuçlar vereceğinden emin olabilirsiniz. Mesela Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nı (TİB) kapatacağız. Çünkü bütün pisliklerin olduğu yerlerden bir tanesi de orası. Burayı kapattıktan sonra oranın içerisinde çalışanların hepsini de, hazırlıklarımızı yaptık, gereği neyse onun da gereğini yapacağız" diye ekledi. 

Erdoğan TİB'in, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) devredileceğini ve BTK'nın gereken adımları kendisinin atacağını ifade etti.

Erdoğan, hem istihbarat ağı hem Silahlı Kuvvetler'in yeniden yapılandırıldığını da hatırlatarak, "Darbenin istihbaratının zamanında alınamaması, bu örgütün önce istihbarat teşkilâtlarımızı çökertmekle işe başlamasından kaynaklanıyor. Biliyorsunuz sadece Milli İstihbarat Teşkilâtı yok, bir de Emniyet İstihbarat var, Jandarma İstihbarat var. Bu istihbarat örgütleri ne yapmamıştır, ilgili mercileri aslında hiç uyarmamış, uyarmadığı gibi düşmanlık yapmıştır" ifadelerini kullandı. 

"Bu nasıl demokrasi?"

"Şu ana kadar bize Batı’dan gelen hiçbir temsilci yoktur. Ziyaretimize gelen hiçbir temsilci yoktur. Fakat Fransa’da terör eylemleri olduğunda oralara nasıl gittiklerini biliyoruz. Hatta bazı ülkeler havaalanlarında ne yazık ki Türkiye’ye gitmeyin, Türkiye’ye gidişiniz Erdoğan’ı güçlendirir gibi reklamlar veriyor. Bu nasıl demokrasi? Ben askeri darbeyle iş başına gelmiş bir cumhurbaşkanı değilim. Halkının yüzde 52 oyuyla işbaşına gelmiş bir cumhurbaşkanıyım."

Bu olay sadece içeride tezgâhlanan bir olay değil. Ben açıksözlüyüm. Bu olay içeride aktörleri olan ama senaryosu dışarıda yazılan bir darbe hareketidir.

Bu ortak darbe hareketinin aktörleri bir şeyi hesap edemediler. Bu milletin kendisini hesap edemediler. Bu insanların tankların altına yatabileceğini hesaplayamadılar.

Bu darbe hareketini yapanlar bu insanlara bombaları yağdırırken acaba hangi düşünceyle bunu yaptılar? Hangi vicdan, hangi insani yapı kalkıp da kendi halkına uçaktan bomba yağdırarak, tankları insanların üzerine sürerek böyle br vahşeti işleyebilir?

Bu ülkeden endişelenmeyin. Bu ülke güvenli bir ülke. Biz bu hassasiyetleri gösterirsek, bir yerlerde terör mü var, üzerine gitmeliyiz. Teröre, darbelere karşı uluslararası camia mutabakata varamıyorsa; kusura bakmayın, bir bumerang gibi döner onları vurur. Teröristlerin adlarını verdik Belçika’ya; ama onlar terörist değil diye saldılar. Sonra gidip orada, havaalanında patlattılar.

"Beklediğimiz desteği alamadığımızı açıkça söylemeliyim"

Darbe girişimi ve sonrasında da dostlarımızdan beklediğimiz desteği alamadığımızı açıkça söylemeliyim. Ortaya konan tepkilere bakmak yeterli. Bir gün dostlarımızın bizi anlayacağını çok iyi biliyoruz. Temennimiz onların da bu noktaya gelmeden gerçeği anlamaları.

Az önce siz de izlettiğimiz, gösterdiğimiz fotoğrafın uzaktan bakınca iyi bir fotoğraf olmadığının ben de farkındayım ama ülkemizi iyi bilenler şunu kabul edecektir: Türkiye çok farklı bir ülke. Bir çok zıt olgunun aynı anda yaşanabildiği bi ülke. Ülkemizin bir yerinde terör olayları yaşanabiliyor olabilir ama bir başka yerde kültür, turizm hareketleri devam ediyor. Hatta bazı ilin ilçelerinde bile bu farklılıklar görülebiliyor. Darbe girişimi olmuş olabilir ama bunun hemen ardından normale dönüldü. Ekonomik göstergeler hızlı bir toparlanma ve normalleşmeyi işaret ediyor."

"Benim ülkemde darbe oluyor darbe"

"Olağanüstü hâl uygulamalarına dayanarak ekonominin işleyişine herhangi bir müdahale edilmemiştir, edilmeyecektir. OHAL uygulaması Avrupa Birliği prosedürlerine uygundur. OHAL ilân ettik, birileri hemen endişe vs belirtti. Tavsiye ediyorum; Doğu-Batı Almanya sürecini bir incelesinler. Bize nasihat eden Almanlar gerçeği görecektir. Biz hepsini şnceledik, neler yapıldığını çok iyi biliyoruz. 5-10 terörist gelip orada bir ölüm uygulaması yapıyor, kalkıp bir yıllık OHAL ilân ediyor. Benim ülkemde darbe oluyor darbe." 

"Acırsak acınacak hâle geliriz"

"Hâlâ kalkıp endişeliyim diyorsun. Fâillerine hâlâ kalkıp nasıl şefkât eli uzatabilirsin ya, böyle bir şey olabilir mi. Asla attığımız adımlardan taviz vermeyeceğiz. Bu kattillere, darbecilere acırsak acınacak hâle geliriz. Adımlarımızı kararlı adımlarla atacağız."

"Feto denilen zat"

"ABD’de yaşayan bu Feto denilen zat bu işin fâili midir diyorlar, bunu bilmiyoruz diyecek kadar ne yazık ki dünyadan bihaber olanlar var. Bütün belgeler, deliller ortada. Daha önce gönderdiğimi kendilerine deliller var. Bizden istediğiniz teröristler için biz belge istemedik, verelim gitsin deyip gönderdik. Nasıl bir stratejik ortağız ki, ülkem adına MGK stratei belgesi içine girmiş birini istiyorum. Siz onu hâlâ barındırmaya devam ediyorsunuz. En önemli maddi kaynakları ABD’de. Charter school’lardan gelirleri var. Bunu göremeyecek kadar siyasetten uzak yaşamak mümkün mü? Parlamentoda parayla destekledikleri kişileri belirttik kendilerine, daha ne olacaktı. Bize 'Parayı iade etmeye başladık' diyorlar. İngiltere’de de aynı şekilde. (İngiltere parlamentosunda bir milletvekilinin Türkiye aleyhine rapor hazırlamak için Gülen örgütünden para aldığı yönündeki haber) Adamlar böyle çalışıyor. Bu ne demektir? Bizim dilimizde bu, siyaseti satın alma operasyonudur. Bu adamlar bunu yapıyorlar. Ama bunu önlerine koyduğunuz zaman hemen savunma, haklılık psikozu içerisinde bunu böyle yerine getirmenin gayreti içerisine giriyorlar."

"Avrupa'yı biz koruduk"

"Göçmen krizinde Batı’yı sıkıntıya sokacak adım atmadık. Daha açık konuşayım; Avrupa’yı biz koruduk. 3 milyon mülteciyi misafir ediyoruz. Avrupa hâlâ verdiği sözleri yerine getirmedi. Bütçemize girmeyecek, mülteciler için harcanacak olan 3 milyar euro para gelemdi. Vize meselesi de hâlâ yok. Bunları söyleyince beyefendiler rahatsız oluyor. Kusura bakma, karşında emir kulu bir ülke yok."

aljazeera.com.tr, 02.08.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.