Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşen Başbakan Yıldırım: Endişeleri dikkate alacağız

Yıldırım, Kılıçdaroğlu ile görüştü
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşme sonrası iki lider kameraların karşısına geçti. Kılıçdaroğlu, "Kanun hükmünde kararnamelerle ilgili düşünce ve endişelerimizi ilettik" dedi. Yıldırım da, "Bu konudaki endişelerini dikkate alacağız ve görüşmelerimiz bu çerçevede devam edecek" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile saat 13.03'te CHP Genel Merkezi'ne gitti. Yıldırım'ı makam aracından indiği sırada CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç karşıladı. Yıldırım, parti girişinde ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından karşılandı.

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu, foto muhabirlerine poz verdikten sonra görüşmeye geçildi.

Kılıçdaroğlu'nun makamında baş başa yapılan görüşme yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü.

 

Başbakan Yıldırım'ın ziyareti sebebiyle parti genel merkezi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Öte yandan Kılıçdaroğlu, görüşme öncesi partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu'nun bu toplantıda, görüşmeye ilişkin MYK üyeleriyle bilgi alışverişinde bulunduğu belirtildi.

 

Ortak açıklama

Görüşmenin ardından iki lider ortak açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Verimli bir toplantıyı gerçekleştirdik. Olağanüstü hâl ve kanun hükmünde kararnamelerle ilgili düşünce ve endişelerimizi Sayın Başbakan’a aktardık. Kendileri not ettiler" diye konuştu.

 

Başbakan Yıldırım ise şunları söyledi:

"Sayın Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi OHAL başladığından bu yana çıkarılan KHK’lar hakkında kendisini bilgilendirdim ve bu konudaki bazı hassasiyetlerini, düşüncelerini bizimle paylaştı. Bu konudaki endişelerini dikkate alacağız. Konuyu tekrar hem Sayın Genel Başkan hem biz gerek bundan sonraki uygulamalar gerekse bugüne kadarki uygulamalar açısından ele alacağız. Görüşmelerimiz bu çerçevede devam edecek. Önemli olan süratle OHAL’e sebep olan şartların ortadan kaldırılması."

Yeni anayasa

"Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine parti başkanları olarak bir araya gelmiştik. Orada kapsamlı bir anayasa değişikliğinin yapılması ve acil ihtiyaçlara binaen daha az maddeden oluşan partilerin mutabakatının sağlandığı değişiklik konusu gündeme gelmişti. Bir çalışma da gündeme gelmişti. Bu konuyu ele aldık. Bu konuda AK Parti olarak biz ve CHP ile MHP birer arkadaşı görevlendirecek ve genel başkanlara rapor verecek."

Başbakan, 15:40 sıralarında ise Meclis'te MHP lideri Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü.

İki liderin ortak basın toplantısında Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açtığı davaları iptal etmesine ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz’dan sonra yaşanan normalleşmeye katkı sağlayacak olumlu bir adım atmıştır. Teşekkür ediyorum" açıklamasını yaptı.

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından da Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'yle görüşmüştü.

aljazeera.com.tr, 01.08.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.