Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ve İçişleri Bakanı da YAŞ üyesi oldu

Başbakan yardımcıları ve bakanlar YAŞ üyesi oldu
Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ve İçişleri Bakanı da Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi oldu.

Olağanüstü Hal kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK), Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ve İçişleri Bakanı da Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi oldu.

Yüksek Askeri Şura'nın yapısının değiştirilmesiyle birlikte 4 başbakan yardımcısının yanı sıra Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanları da YAŞ üyesi oldu.

Bu düzenlemeyle Yüksek Askeri Şura'daki sivil üyelerin sayısı da 9'a yükseldi.

Askeri öğrencilerin durumu belli oldu

Resmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmünde kararnamenin 104. Maddesi ile harp akademileri, askeri liseler, astsubay hazırlama okulları kapatıldı.

Kapatılan askeri okullarda eğitim gören öğrencilere ne olacağı sorusunun yanıtı da açıklık kazandı. Buna göre kapatılan askeri okullarda eğitim gören öğrenciler puanlarına göre lise ve üniversitelere yerleştirilecek.

30 Ağustos itabarıyla mezun olacak askeri öğrenciler, subay ve astsubay olarak atanmayacak. Bu öğrencilere üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları puan dikkate alınarak uygun üniversiteden diploma verilecek.

Resmi Gazete'de yayınlanan KHK kapsamında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve asker hastaneleri Sağlık Bakanlığına devredildi.

dw.de, 31.07.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.