Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Muhalefet OHAL'de bölündü

Meclis OHAL'i görüşüyor
OHAL kararına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi Meclis'te görüşülüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup kararı almayacaklarını, MHP lideri Bahçeli ise OHAL kararına destek vereğini açıkladı. HDP, OHAL'e karşı.

MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından alınan OHAL kararı Meclis'te görüşülüyor. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Olağanüstü Hal kararıyla ilgili Başbakanlık tezkeresine ilişkin grup kararı alıp almadıkları sorusu üzerine, "Demokrasi için grup kararı mı alınır? Demokrasiyi savunuyoruz." dedi.

MHP'den destek

MHP ise OHAL kararına destek vereceğini açıkladı. Genel Başkan Bahçeli'nin yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"15 Temmuz’dan itibaren Türkiye’nin olağan dışı bir döneme girmesi nedeniyle, siyasi yönetimin buna müzahir hareket etme mecburiyeti doğmuştur. TSK’nın içine sızmış teröristlerin ağır silahlarla, havadan ve karadan devletine ve milletine kast etme niyeti, 248 vatan evladının şehadetine yol açmaları istikrarsızlığı körüklemiş, ülkemizin itibarına gölge düşürmüştür. Bu nedenle ülke genelinde olağanüstü hal uygulaması isabetli ve yerinde bir tercihtir."

'Fiili başkanlık sistemi'

HDP ise OHAL'e karşı. Partiden yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye’nin, Anayasa’ya aykırı da olabilen Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetileceği, Bakanlar Kurulu’na Cumhurbaşkanı’nın başkanlık edeceği, valilerin yetkilerinin arttırılacağı, temel evrensel ve demokratik insan haklarının çiğneneceği bu dönemde ‘Türk tipi başkanlık sistemi’ fiilen işletilecektir" denildi. 

MGK'nın tavsiye kararı üzerine Bakanlar Kurulu'nun aldığı OHAL kararına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. 

Tezkere Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. 

aljazeera.com.tr, 21.07.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.