Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > TBMM olağanüstü toplandı. Yayınlanan ortak bildiride 'Demokrasi darbeyi yendi' dendi.

TBMM olağanüstü gündemle toplandı
Meclis Genel Kurulu'nda yapılan olağanüstü toplantıda konuşan Başbakan Yıldırım, darbe girişimi karşısında bütün partilerin birleşmesinin yeni bir sürecin başlangıcı olduğuna işaret etti.

TBMM'deki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar’ın yanı sıra çok sayıda yüksek yargı mensubu, diplomat ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Ayrıca Meclis'te grubu bulunan AKP, CHP, MHP ve HDP darbeye karşı ortak deklarasyonda uzlaştı.

Yıldırım: Nasıl kenetlendiğimizi gösterdik

TBMM'deki toplantı dün geceki olaylar sırasında yaşamını yitiren 161 kişinin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından İstiklal Marşı okundu. Başbakan Binali Yıldırım toplantıda yaptığı konuşmada, “Milli iradeyi teslim almak isteyenler karşısında sokağı teslim alan aziz milletimi yürekten selamlıyor, böyle kahraman bir milletin evladı olmaktan büyük gurur duyuyorum” dedi.

Yıldırım konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra siyasi partilere ve genel başkanlarına gösterdikleri dayanışmadan dolayı teşekkür etti. Yıldırım ayrıca emniyet teşkilatına ve darbe karşında gösterdikleri tutum nedeniyle basın yayın organları ile medya temsilcilerine de teşekkürlerini sundu.

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM'deki konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletimize, istiklalimize, bayrağımıza, meclisimize yönelik bir saldırıda nasıl bir araya geldiğimizi, nasıl kenetlenebildiğimizi gösterdik. Gece boyunca sergilenen, bugün burada sergilenen çalışma yeni bir sürecin de başlangıcıdır. Bu ruhla biz terörü de yeneriz, yaralarımızı da sararız.” Yıldırım konuşmasında darbecileri asker değil “terörist” olarak nitelendirdi.

 

Kılıçdaroğlu: Darbe girişimini lanetliyoruz

Başbakan Yıldırım'ın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu söz aldı. Darbe girişimini “lanetlendiklerini” vurgulayan Kılıçdaroğlu “dün halkımız meydanlara çıktı, darbeye karşı direnme hakkını kullandı" dedi. Türkiye'nin, “demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu” hatırlatan Kılıçdaroğlu, bunu savunmanın herkesin “ortak görevi olması gerektiğini” söyledi. “Derin üzüntü yaratan bu olayın” siyasi partileri ortak bir paydada birleştirdiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu ortak payda cumhuriyete ve demokrasiye olan bağlılıktır. Demokrasiyi geliştirmek ve derinleştirmek hepimizin ortak paydasıydı” dedi.

dw.de, 16.07.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.