Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Sözcü Kalın'dan sonra Cumhurbaşkanı da Rusya-Türkiye arasında bir mutabakat olduğunu söyledi

Erdoğan'dan 'Rusya ile mutabakat' açıklaması: Her iki ülkenin de hayrına
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasında bir mutabakat olduğunu söyledi ve "Gönderdiğim mektupla vardığımız mutabakatın her iki ülkenin de hayrına olacağına inanıyorum" dedi. Erdoğan, İsrail ile varılan anlaşmaya ilişkin de konuştu, "Anlaşmanın hayata geçmesinde katkısı olan ABD Başkanı Obama başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verdiği iftarda konuştu. Erdoğan, daha önce açıklama yapan sözcüsü İbrahim Kalın gibi Türkiye ve Rusya arasında bir mutabakat olduğundan bahsetti ve şu ifadeleri kullandı:

"Rusya ile bir uçak krizi meselemiz vardı. Bu olumsuzlukları da ortadan kaldırmaya yönelik adımları attık. Rusya ile ilişkilerimizi yeniden geliştirme konusunda gönderdiğim mektupla vardığımız mutabakatın her iki ülkenin de hayrına olacağına inanıyorum. Sayın Putin'e gönderdiğim mektupla kendisine hem yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim hem de geniş bir alanda yapabileceğimiz bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım. Her iki ülkenin de zararına olan mevcut durumu bir an önce geride bırakarak ilişkilerimizi süratle normalleştireceğimize inanıyorum.Bölgenin barış ve huzuru için bu yakın komşularımızla olan münasebetleri özellikle stratejik düzeyde attığımız adımları geliştirmenin faydasına inanıyorum."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Erdoğan'ın Rusya lideri Vladimir Putin'e gönderdiği mektuba ilişkin "İki ülke, ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla gerekli adımların atılması hususunda mutabık kaldı" açıklamasında bulunmuştu.

"İsrail'e 3 şartımız vardı"

Erdoğan Türkiye'nin İsrail ile yürüttüğü görüşmelere ilişkin ise şunları söyledi:

"İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi çerçevesinde varılan mutabakata ilişkin Erdoğan, "2010 yılında Mavi Marmara'nın basılıp 10 vatandaşımızın şehit edilmesinin ardından İsrail ile sorunlu bir döneme girmiştik. ABD başta olmak üzere üçüncü tarafların girişimleri oldu. Biz 3 şartın yerine getirilmesini istedik. İsrail bu eyleminden dolayı 'Türkiye'den resmen özür dilemelidir' demiştim. 2013'te Obama'nı şahitliğinde İsrail Başbakanı bu özrü bana iletti. İkinci şartımız tazminat ödemesiydi. Prensipte üzerinden anlaşılan şartta 20 milyon dolar rakamı kesinleştirildi. Her bir şehidimiz için 2 milyon dolar tazminat yatırılacaktı. Üçüncü şartımız Gazze'nin hayat şartlarının iyileştirilmesi noktasında ablukanın kaldırılmasıydı. Su maalesef sıkıntı. Denizden su arıtalım veya sondaj dedik. Bu noktada bunu da kabul ettiler. Gıda, sağlık, konut gibi temel ihtiyaçlarda Gazze'ye Türkiye aracılığıyla yardım ulaştırılabilecek. Bayram öncesi bir 14 bin tonluk gemiyle gıda giyim eşyası, ayakkabı bu tür şeyleri Mersin'den yola çıkmak suretiyle Gazze'ye ulaştıracağız. Türkiye olarak bu süreci Filistinli kardeşlerimizle istişare ederek yürüttük. Kendileri bu gelişmeleri olumlu buldular biz de ona göre devam ettik. Gazze'deki Filistinlilere nefes aldıracak mağduriyetlerini düzeltecek adımları süratle atacağız. Daha önceden söylediğim gemi cuma günü yola çıkacak. Bu gemilerin Aşdod limanına ulaşmasıyla Filistinli kardeşlerimiz ikinci bir bayramı yaşayacaklar. Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı asla unutmuyoruz. Buralardaki hukuksuzluklara karşı itirazlarımızı devam ettireceğiz. Anlaşmanın hayata geçmesinde katkısı olan ABD Başkanı Obama başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum."

'Filistinli kardeşlerimizle istişare içinde yürüttük'

Erdoğan İsrail ile gerçekleşen görüşmenin Filistinliler ile istişare edilerek yürütüldüğünü de söyledi:

"Bütün bunları Filistinli kardeşlerimizle istişare içinde yürüttük. Abbas ve Meşal ile görüştük, gelişmeleri olumlu değerlendirdiler. Biz bugüne kadar Filistinlilerin veya Mavi Marmara şehitlerinin ruhlarını muazzeb edecek hiçbir şartı kabul etmedik. Gazzelilere nefes aldıracak adımları inşallah süratle atacağız. Cuma günü o gemi yola çıkıyor. ilk gemi Aşdod limanına ulaşacak. İnşallah bu yardımlarnı Gazze'ye teslimi ile Filistinli kardeşler ikinci bayramı yaşayacak. Batı şeriadaki Filistinli kardeşlerimizin hakkını korurken Kudüs'ü Mescid-i Aksa'yı da asla unutmuyoruz. İsrailin hukuksuzluklarına itirazlarımız elbette devam edecek. Ama bu durum katkılarımızı sunmamıza engel değil. Türkiye-İsrail anlaşmasının iki ülke ve Filistin için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle ekonomik ilişkiler de çok farklı şekilde gelişecektir. Anlaşmada katkısı olan Obama başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum, teknokrat ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum."

aljazeera.com.tr, 28.06.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.