Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > MHP lideri Bahçeli: Pensilvanya'nın oyunlarına kanmayın

Bahçeli: Pensilvanya'nın oyunlarına kanmayın
MHP lideri Bahçeli, muhaliflerin topladığı ancak Genel Merkez’in tanımadığı tüzük kurultayını eleştirdi: Türk siyasetinde böyle bir kepazelik görülmedi, duyulmadı. Bize düşen oyunu bozmaktır. Pensilvanya’nın oyunlarına kanmayın.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Bahçeli, muhaliflerin topladığı ancak Genel Merkez’in tanımadığı tüzük kurultayını eleştirdi:

“MHP hiçbir tuzağa düşmez, hiçbir operasyona, habis senaryoya boyun eğmez. Legal görünümlü illegal örgütlerin karşı cephesindeyiz. MHP’ye yuvalanmış çürük yumurtaları gayet iyi biliriz.

Güya kurultay yapacaklardı, 15 Mayıs’ta MHP’yi denetim altına alacaklardı. MHP’yi küçük düşürürlerse efendilerinden ödül alacaklardı. Başaramadılar, geldikleri gibi gittiler. Bu sefer de 19 Haziran diye tutturdular. Pazar günü 70 yıllık çok partili siyasi hayatımızda bir ilki gerçekleştirdiler; kendileri çalıp kendileri oynadılar.

Tek maddelik tüzük değişikliği gündemiyle toplanan kurultayda 13 maddeyi hangi ara değiştirdiniz? Bu aklı size hangi MHP düşmanı verdi?

Ankara 13. Noteri bir gün sonra 650 delegenin salonda hazır olduğunu açıklamıştır. Kimse tüzükte yapılacak değişiklik için toplam delege sayısının üçte iki çoğunluğunun aranacağını söyleyememiştir. Bu sayı, 809’dur. Bu şartlar altında tüzüğümüzün değiştiğini hangi şuursuz ileri sürecektir?

Kurultay mekanı yasadışı olmayacak mıdır? Türk siyasetinde böyle bir kepazelik görülmedi, duyulmadı. Bize düşen oyunu bozmaktır. Saf duygularla hareket eden delege kardeşlerim, Pensilvanya’nın oyunlarına kanmayın, kendi aramızda çözelim. Tüm delegelerimizi 10 Temmuz’da Ankara’ya bekliyorum.”

'Birini göndersek kahraman ilan edersiniz'

Bahçeli konuşmasından sonra “Muhalifler için ihraç süreci başlatılacak mı?” diye soran gazetecilere, “Yarın birini göndersek kahraman ilan edersiniz. O aklımda duruyor. Gereği ne zaman gerekirse o zaman yapılacak” cevabını verdi.

‘Dış politikada hiç mi özeleştiri yapılmayacak?’

Bahçeli, ‘yıllardır maceracı ve marazi zihniyetle ele alındığını’ ifade ettiği Türk dış politikasını hedef aldı:

“Aktif dış politika söyleminden edilgen ve pasif politikaya dönülmesi, gaflet ve dalaletin eseridir. Türkiye Ortadoğu’ya model olacaktı, değişim dalgasını biz yönetecektik, bizden habersiz yaprak kımıldamayacaktı. Yüksek gayelerin hepsi hayâl oldu.  Dış politikada bu kadar kırıp döktükten sonra hiç mi özeleştiri yapılmayacak?

Dört tarafımız düşmanlarla çevrilmiştir. Sayın Binali Yıldırım başbakan olduktan sonra, birdenbire dostların artırılmasından bahseder olmuştur. Madem pişmanlık gösterilecekti; Mısır politikası niye Mursi’ye odaklandı? ‘Kardeşim Esad’ niye ‘katil Esed’ oldu? İsrail’e edilmedik hakaret kalmamışken zeytin dalı uzatılmasını nasıl okuyalım? Bu u dönüşlerini hayra mı yoralım, hüsran mı görelim?

Haklı olarak düşürülen Rusya uçağı ilişkileri donma noktasına getirmiştir. Turizmcilerimizin şikâyetleri haddinden fazladır. Cumhurbaşkanı’nın Putin’e yazdığı mektup, olumludur. Komşu ülkelerle ilişkiler tamir edilmeli, AKP millî haklardan taviz vermeden girdiği yanlış ve karanlık yoldan derhal dönmelidir.”

‘Vize muafiyetiniz başınızda paralansın’

AB’nin mülteci anlaşmasından kaynaklanan yükümlülüklerini dile getirmediğini söyleyen Bahçeli, “AB verdiği sözleri tutmadı. Terörle mücadeleyi engellemeye kalkıştı. AB parlamento binasına kanlı örgüt YPG’nin flamaları asıldı. AB’nin PKK sevdasının kaynağı nedir? Onlar için terör Avrupa’yı kana bularsa kötü; İsranbul’u, Mardin’i, Şırnak’ı vurursa iyidir. Vize muafiyetiniz başınızda paralansın. Türkiye AB’ye mecbur ve mahkûm değildir” diye konuştu.

‘HDP Eş Başkanı çok oldu’

Bahçeli HDP’yi de “Avrupa Parlamentosu’na asılan YPG flamalarının altında poz veren HDP Eş Başkanı çok olmuştur. Biz bu siyasi teröristlerinin sırtının YPG’ye, YPJ’ye dayandığını biliyorduk da, Kandil’in AB şubesiyle bu denli haşır neşir olmaları ne büyük küstahlık!” sözleriyle eleştirdi.

aljazeera.com.tr, 21.06.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.