Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasında konuştu: Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor

Diyarbakır'da Nevruz kutlaması
Diyarbakır'da HDP'nin düzenlediği Nevruz kutlaması yapılıyor. Alanda yoğun güvenlik önlemleri alındı. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecinin yeniden başlamasını istedi, "Dolmabahçe mutabakatındaki çözüm ruhuna bağlıyız" dedi.

Diyarbakır'da Nevruz kutlamaları sıkı güvenlik önlemleri altında başladı. Nevruz Parkı'na vatandaşlar kurulan 5 ayrı polis noktasından aranarak girerken, çevrede de geniş güvenlik önlemleri alındı. Kutlamalar, her yıl olduğu gibi bu yıl da merkez Bağlar İlçesi'nde bulunan Nevruz Parkı'nda saat 10.00'dan itibaren yapıldı. 

Nevruz'a katılmak için vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren alana geldi. Katılımın, geçtiğimiz yıllara göre daha düşük olduğu gözlendi.

Demirtaş: Çözüm ruhuna bağlıyız

Sahnede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Dolmabahçe mutabakatındaki çözüm ruhuna bağlıyız" dedi ve çözüm sürecinin yeniden başlamasını istedi:

"Bizleri birleştirecek olan demokrasi ilkeleridir. Ankara'dakiler halkın taleplerini tehdit olarak gördükçe birlik sağlanamaz. Kapımıza dayanmış, hepimizi teslim almaya çalışan kaosa karşı sığınabileceğimiz tek şey ilkeli bir barış duruşudur. Hamasetle, tehdit ederek siyaset kurulamaz, diyalog kapıları açılamaz. Şeffaf, açık bir müzakereye ihtiyaç var. Öncelikle bomba, silah seslerinin susması lazım. HDP olarak bizler, bütün arkadaşlarımızla birlikte masaya dönülmesi için inisiyatif almaya hazırız."

"Devlet politikasını Kürt düşmanlığı üzerine oturtanlar, kendileri de kaybediyor, bütün vatandaşlarımıza da kaybettiriyorlar. Eğer siyaset yeni bir sayfa açmayı başaramazsa, orada siyasetsizlik vardır. Biz bunun için seçildik. Elbette ki bu direniş, kazanana kadar devam eder. Bugün Kürt halkı, savaş politikalarına karşı barışı diri tutmak için direniyor. Savaşın çözüm olmayacağını her zaman dile getireceğiz. ‘Güzel konuştuk ama başaramadık’ dersek, halkımıza borçlu kalırız."

Sırrı Süreyya Önder: Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor

Etkinlikte konuşan HDP'li Sırrı Süreyya Önder, PKK'ya yönelik operasyonları eleştirdi, "Kamu düzeni tankla tüfekle, polisle askerle sağlanmaz. Sayın Başbakan, Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor. İşte sizin kamu düzeni diye ülkeyi getirdiğiniz nokta burası" dedi.

"Sayın Öcalan’la aramızda dağlar, denizler, duvarlar olabilir. 3 yıl beraber barış, özgürlük, onurlu eşit bir yaşam uğruna mesai yaptık. Sayın Öcalan mesaj gönderseydi, ‘Bre siyasi ahmaklar! Ben size Eşme ruhu dedim. Yoldaşlarıma söyledim, size yardım ettiler. Bunun bölge barışı kıvılcımı olmasını diledim. Sizse katliama varan uygulamalar, kendi türbenize gönderemediğiniz tankları kendi halkınıza gönderdiniz bre ahmaklar!’ diye başlardı söze.

Kamu düzeni tankla tüfekle, polisle askerle sağlanmaz. Sayın Başbakan, Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor. İşte sizin kamu düzeni diye ülkeyi getirdiğiniz nokta burası."

Yoğun güvenlik önlemleri

Edirne, Manisa, İzmir, Antalya, Kırıkkale gibi illerden takviye gelenlerin de aralarında olduğu 5205 polis kentte görevlendirilirken, kritik noktalara da zırhlı araçlarla polis ekipleri konuşlandırıldı. Nevruz Tertip Komitesi de yaklaşık 5 bin kişiyi güvenlikten sorumlu olarak görevlendirdi. 

Polis, alana girenleri kurulan 5 ayrı arama noktasından tek tek arayarak girmelerine izin verdi. Bu arada başlarında Abdullah Öcalan fotoğraflarının bulunduğu şapka takanların alana alınmadığı görüldü.

Kutlama sonrası gerginlik

Nevruz kutlaması bittikten sonra kalabalığın dağılması sırasında polis bazı kişileri gözaltına almak isteyince kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis gaz bombası atarak bir grubu dağıttı.

aljazeera.com.tr, 21.03.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.