Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan'dan Brüksel'deki AB liderlerine sert mesajlar: "Koynunuzda yılan besliyorsunuz"

Erdoğan: Koynunuzda yılan besliyorsunuz
Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'deki AB liderlerine PKK ve mülteci krizi konusunda sert mesajlar gönderdi. Zirveye ilişkin son gelişmeleri DW Türkçe'den canlı takip edebilirsiniz.

TSİ 12.13 : AB temsilcileri ile Türk hükümeti arasındaki ikili görüşmelere ara verildi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın bir sözcüsü, Twitter hesabından paylaştığı mesajda teknik konuların açıklığa kavuşturulması için görüşmelere ara verildiğini belirtti.

TSİ 10.57 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de bir araya gelen AB liderlerine ağır eleştirilerde bulundu. AB Konsey binası yakınında PKK'nın kurduğu çadıra gönderme yapan Erdoğan "Bugün Brüksel'de toplantı var ve o toplantının yapıldığı binanın hemen arkasında paçavraların dalgalandırılmasına, çadır kurmalarına izin verebiliyorlar. Bunlar dürüst ve samimi değil; ikircikli davranıyorlar. Bugün bayrağı indirip, posterleri kaldırmışlar. Kimi aldatıyorsunuz; dürüst olun, samimi olun. Karşınızda aldatılacak bir Türkiye, Türk milleti yok. Bunun adı teröre destek olmaktır..." diye konuştu.

Ankara’da patlayan bombanın Avrupa'nın herhangi bir şehrinde patlamaması için hiçbir sebep olmadığını kaydeden Erdoğan "Bu açık gerçeğe rağmen, Avrupa ülkelerinin hala aymazlık içinde hareket ediyor olmaları, mayın tarlasında dans etmek gibidir. Ne zaman mayına basacağınızı asla bilemezsiniz. Ama bunun kaçınılmaz bir son olduğu da açıkça ortadadır" şeklinde konuştu. Erdoğan "Koynunuzda yılan besliyorsunuz" dedi.

Türkiye'ye sığınmacılar konusunda ne yapılacağını söyleyene dek AB'nin kendi kapısının önüne bakmasını gerektiğini belirten Erdoğan, "Avrupa'dan gelen eleştiriler adilse kulak veririz. Değilse kimse kusura bakmasın..." ifadelerini kullandı.

TSİ 10.51: Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Twitter hesabından paylaştığı mesajda: “AB-Türkiye anlaşmasının bedeli her iki taraf için de yüksek” ifadelerini kullandı.

 

Davutoğlu: Uzlaşma için umutluyuz

TSİ 09.50 : Başbakan Ahmet Davutoğlu, 29 Kasım ve 7 Mart’ta düzenlenen zirvelerden sonra Avrupa Birliği (AB) ile bugün yapılacak üçüncü zirvede sığınmacı krizine ilişkin ortak bir zemin üzerinde anlaşılacağından umutlu olduğunu kaydetti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bizim bu açık ve insani teklifimiz hala masadadır. Bugün AB Zirvesi'nde yaşanacak gelişmeleri birlikte izleyeceğiz. Eğer bu teklifimiz paket olarak kabul görürse Türkiye Ege Denizi’nden aldığı her mülteci karşılığında bir mülteciyi kamplardan Avrupa’ya gönderecek. Dolayısıyla Türkiye hiçbir şekilde bazı muhalefet partilerinin iddia ettiği gibi 'bir göçmen deposu haline gelecek' gibi tabirler kullanıyorlar. Bu söz konusu bile olmayacak" dedi.

AB ortak pozisyon belirledi

TSİ 08.00: AB devlet ve hükümet başkanları Türkiye ile yapılacak mülteci anlaşmasının çerçevesi üzerinde anlaştılar. Almanya Başbakanı Angela Merkel ilk görüşmelerin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Davutoğlu ile yapılacak müzakerenin ‘kolay geçmeyeceğini' söyledi.

Zirvenin başlıca müzakere maddesini, Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçerek AB'ye kural dışı giriş yapan sığınmacıların Türkiye'ye iade edilmesi oluşturuluyor. Böylece insan kaçakçılarının yardımıyla AB ülkelerine gitmenin cazip olmaktan çıkarılması düşünülüyor. Yunanistan'daki mülteci adayları iltica başvurusunda bulunabilecekler. Yunanistan, güvenli ülke Türkiye'den geldikleri gerekçesiyle başvuruları ret edebilecek.

Almanya Başbakanı Merkel, ‘bu düzenlemenin hukuki bakımdan uygun olması ve bütün sığınmacılara bireysel başvuruda bulunma hakkını garanti etmesi gerektiğini' söyledi.

Türkiye'nin beklentileri

Zirvede Türkiye’nin AB’den istediği üç temel talep var: Haziran 2016’da Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması, AB üyelik müzakerelerinin hızlandırılması ve 2018 yılına kadar Türkiye’ye 3 milyar euro daha aktarılması. Böylece de AB’den Türkiye’ye mali yardımın hacmi 6 milyar euroya ulaşmış olacak. AB de Türkiye'den önlemlerini artırmasını ve mülteci akınını yavaşlatmasını istiyor.

dw.de, 18.03.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.