Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Ankara saldırısı: AKP, CHP ve MHP'den ortak deklarasyon

Ankara saldırısı: AKP, CHP ve MHP'den ortak deklarasyon
Meclis'te grubu bulunan partilerden AKP, CHP ve MHP, Ankara saldırısının ardından yayınladıkları ortak deklarasyonda, "Terör saldırılarının arkasında Türk milletinin birliğine ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğüne yönelik tarihi emeller vardır" dendi.

"Milletimizin terör karşısında... kararlılıkla davranarak terörün amacını boşa çıkarttığını görmek bu derin acımız karşısında en önemli teselli kaynağımızdır" denen bildiride Meclis'in üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olduğu vurgusu da yapılıyor.

AKP'den Amasya Milletvekili Naci Bostancı, CHP'den Ankara Milletvekili Levent Gök ve MHP'den de İzmir Milletvekili Oktay Vural'ın imzalarını taşıyan bildiride "Teröre karşı sergilenen kararlılığa tercuman olmanın ve müşterek acıyı paylaşmanın her türlü siyasi ve ideolojik aidiyetten daha önemli olduğunu ifade ediyoruz" deniyor.

Bildiride Meclis'te grubu bulunan HDP'nin imzası yok.

HDP, Şubat ayında Ankara'da düzenlenen bombalı saldırının ardından yapılan ortak deklarasyona imza atmamış, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken imza atmamalarının gerekçesini şöyle açıklamıştı:

"Öyle bir tablo ortaya çıktı ki sanki bu menfur saldırıyı üç siyasi parti kınamış, bir siyasi parti kınamamış şeklinde siyasi etiğe uymayan bir durum yaşandı. Hazırlanan metnin içeriğiyle ilgili uzlaşma ortaya çıkmadı. Biz bu metnin içeriğinde Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda, Suruç'ta, Ankara'da, Sultanahmet'te yapılan katliamların da yer alması gerektiğini, sokağa çıkma yasaklarında kimden gelirse gelsin yaşanan sivil can kayıplarıyla ilgili bir ibarenin de olması gerektiğini ifade ettik."

BBCTurkish.com, 15.03.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.