Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Diz çökecekler

Erdoğan: Diz çökecekler
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında "Masumların kanları üzerinden hesap görmek isteyenler Türkiye'ye asla diz çöktüremeyecekler, tam aksine kendileri diz çökeceklerdir" dedi.

Azerbaycan’da gerçekleşecek olan ancak Ankara’da düzenlenen bombalı saldırı sebebiyle iptal edilen Azerbaycan-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 5. toplantısı, Türkiye’de gerçekleşiyor. Bu kapsamda Türkiye'ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortak basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında Ankara saldırısına değinen Erdoğan, "Türkiye'ye asla diz çöktüremeyecekler, tam aksine kendileri diz çökeceklerdir" ifadesini kullandı.

"Pazar günü düzenlenen saldırı, tüm Türkiye'ye, 79 milyonun tamamına yapılmış saldırıdır. Bu saldırıyla terör örgütü, cani ve alçak yüzünü bir kez daha göstermiştir. Saldırının hedefi, milletimiz arasına korku salmak, Türkiye'yi hedefinden, kutlu yürüyüşünden, iddialarından vazgeçirmektir. Ama bunu asla başaramayacaklardır, bu mümkün değildir. Terörü maşa olarak kullananlar, masumların kanları üzerinden hesap görmek isteyenler Türkiye'ye asla diz çöktüremeyecekler, tam aksine kendileri diz çökeceklerdir."

“Teröriste perde olmayı 'özgürlük' diye sunanlar…”

Erdoğan, Azerbaycan'ın Ankara'daki terör saldırısının ardından gösterdiği dayanışmayla kara gün dostu olduğunu gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

"Teröre destek vermeyi, teröriste perde olmayı 'özgürlük' diye sunanlar, daha cenazelerimiz defnedilmeden siyasi rant peşinde koşanlar, bu kardeşlik mesajından gerekli dersi almalıdırlar. Bu tür hadiseler ve verilen tepkiler, meselenin mekân birlikteliği değil, asıl olanın bir ruh ve gönül birlikteliği olduğunu açıkça ortaya koyuyor"

"Askeri iş birliğini de görüştük"

Aliyev ise konuşmasında Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşliğin dünyadaki hiçbir iki ülke arasında olmadığını belirtti ve her zaman Türkiye'nin yanında olacaklarını söyledi ve şu açıklamayı yaptı:

"Toplantımızda enerjiyi, ulaşımı aramızda görüştük. Bunun yanında savunma, askeri, bütün bunlara yönelik iş birliğini görüştük. 6 ayrı anlaşmayı imzaladık. Toplantımızda terörle mücadele meselesinde neler yapabileceğimizi de yine ele alma imkanımız oldu. Küresel ekonomideki ve bölgemizdeki jeopolitik gelişmelerden elbette hepimiz etkileniyoruz. Buna karşı ortak tedbirlerimiz neler olabilir, bunları da görüşme imkanımız oldu. Önümüzdeki günlerde yine Sayın Aliyev'le kritik toplantılar dolayısıyla bir araya gelmeyi sürdüreceğiz"

aljazeera.com.tr, 15.03.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.