Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > HDP lideri Demirtaş, Ankara saldırısıyla ilgili konuştu: Hükümet sadece kınıyor

Demirtaş: Hükûmet sadece kınıyor
HDP lideri Demirtaş, Ankara’daki saldırıyla ilgili “Ülke acıda ortaklaşmakta maalesef başarılı olamıyor. 14 yıldır ülkeyi yönetenlerin öncelikle kendisini sorgulaması lazım. Katliamlar yaşanıyor ama hükûmetin yaptığı tek şey kınamak” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'daki saldırıyla ilgili Mecliste gazetecilere açıklama yaptı. Parti olarak saldırıyı lanetlediklerini bir kere daha ifade eden Demirtaş, “Doğrudan kutsal yaşam hakkını, masum insanları ortadan kaldırmayı hedefleyen saldırılar karşısında, bizim sığınabileceğimiz tek şey; kardeşlik, eşitlik ve adalet duygularımızdır” dedi.

Demirtaş, bu saldırının Ankara'da kısa sürede gerçekleşen 3. büyük saldırı olduğunu, daha önce Diyarbakır'da, Suruç'ta, Sultanahmet'te de benzeri saldırılar gerçekleştiğini hatırlattı. Türkiye’nin güneydoğusunda güvenlik güçlerinin operasyon düzenlediği yerlerde de acılar yaşandığını söyledi:

"Cizre'de de Sur'da da Yüksekova'da da Nusaybin'de de Silopi'de de acılar yaşanıyor. Ülke acıda ortaklaşmakta maalesef başarılı olamıyor. Neden acıda bile ortaklaşamadığımızı sorgularken, öncelikle hükümetin aynada kendine bakması lazım. 'Nasıl politikalar uyguladık da toplumu bu hale getirdik' diye, 14 yıldır ülkeyi yönetenlerin öncelikle kendisini sorgulaması lazım. Katliamlar, ölümler yaşanıyor ama hükümetin yaptığı tek şey kınamak.

Herkesi AKP, hükümet çizgisinde buluşmaya davet etmek dışında hiçbir şey yapmıyorlar. Sanki hiçbir siyasi sorumlulukları yok, ülkeyi kendileri yönetmiyor, iktidarda değiller, olup bitenle ilgili en küçük sorumlulukları yok, sütten çıkmış ak kaşık onlar, geri kalan herkes suçlu. Böyle bir tavrı da asla kabul etmiyoruz. Her katliamın saldırganı, planlayanı sorumludur, suçludur. Fakat siyasi sorumlu, suçlu hükümet dışında kimi muhatap olarak göreceğiz?"

'Kapıları kapalı olan hükümet'

"Muhalefet olarak tek bir önerimizi, uyarımızı dikkate almayan, bütün diyalog çağrılarına kapılarını kapatan, 14 yıldır bildiğini okuyup, içeride ve dışarıda sadece 'Savaş, sindirme ve şiddet politikalarıyla sonuç alacağım' diyen hükümet hiç mi sorumlu değil?

Hiçbir partinin etrafında birleşmeyelim, ilkelerimizin etrafında birleşelim. Savaşa, şiddete karşı olalım ama ahlaklı, ilkeli, adil olalım.

Cizre'de, Sur'da, Silopi'de, Yüksekova'da, Şırnak'ta, Nusaybin'de, çatışmaların yaşandığı her yerde sorunu diyalogla çözmek konusunda inisiyatif alma konusunda partimiz hazırdır. Kapıları kapalı olan hükümettir. İnşallah bu son saldırı, son katliam olur."

‘Emniyet müdürünü biz mi atayalım?’

Demirtaş, ülkenin başkentinde 5 aydır emniyet müdürü bulunmadığını belirtti. "Kim atayacak bunu? HDP olarak biz atayalım, sorumlu biz isek. Ülkenin her yerinde kan akıyor, canlar gidiyor, beyefendilerin halka hesap verme niyetleri bile yok. Bütün bu olup bitenlerden dolayı halen 'sen hesap vereceksin, öbürü hesap verecek' diyorlar. Bir defa da şu ülkede yaşanan olumsuzluktan dolayı siz hesap verin, biz mahçup olalım. Yeter artık" diye konuştu.

"Kadın saldırganın PKK ile bağlantısı olduğuna dair haberler var. Bilginiz var mı?" sorusuna yanıt veren Demirtaş, "Hükümet; bu işin sorumlusu, yapanı kimdir, arkasındaki kimdir, bunları ortaya çıkarmakla mükelleftir. Adliye, yargı, istihbarat, emniyet bize bağlı değil. Bunu hükümete soracaksınız. Bu işi sağlıklı soruşturup gereğini yapmak zorunda olanlar 24 saattir sus pus. Açıklamayı onlardan bekliyoruz. Kim varsa arkasında çıkması gerekir" dedi.

aljazeera.com.tr, 14.03.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.