Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan Davutoğlu: Fezlekeler TBMM Başkanlığı'na gönderildi

'Fezlekeler Meclis'e gönderildi'
Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle hazırlanan fezlekelerin Meclis Başkanlığı'na gönderildiğini söyledi. Fezlekelerin bütçe görüşmeleri sonrası mecliste görüşüleceğini de ekledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, A Haber canlı yayınında soruları yanıtladı.  HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması konusunda, "Öncelikle hepimizin dokunulmazlıkların çerçevesi konusunda anlaşmamız, bir mutabakata varmamız lazım. Ben, bana en aykırı fikirlere dahi sahip olsa her milletvekilinin kürsü dokunulmazlığını sonuna kadar savunmamız gerektiğini düşünüyorum ve savunuyorum da" dedi. 

"Ne söylerse söylesin, hangi fikri beyan ederse etsin millet adına, milletin kürsüsünde konuşan kimseye dokunulmaz" diyen Başbakan,  "Ama aynı şekilde bir insan olarak ve milletten meşruiyeti almış bir Hükümetin Başbakanı olarak da 29 canımızı almış olan ve bu sadece Ankara olayıyla ilgili değil diğer terör olaylarında teşmil edilebilecek şekilde, bir caniye taziye ziyaretine de dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil" diye devam etti. 

"Fezlekeleri Meclis'e gönderdiniz mi? sorusuna da "Adalet Bakanlığı fezlekeleri bize gönderir, biz de Meclis'e gönderiririz. Fezlekeler Meclis Bakanlığı'na gönderildi Bu rutin bir işlemdir. " yanıtını verdi. 

Başbakan , fezlekelerin TBMM'deki bütçe görüşmeleri sonrası görüşüleceğini de ekledi. "Hukuki süreç işliyor. Sonrakinde atılacak her adımda özenle davranmamız lazım, Türkiye'nin itibarını zedeleyecek bir görüntüye izin verilmemeli" dedi. 

'Tutuklama nasıl olacak?' sorusu için de "İlla meclis içinde olması gerekmiyor." yanıtını verdi. 

aljazeera.com.tr, 06.03.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.