Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan'dan, Demirtaş hakkında suç duyurusu

 Erdoğan'dan, Demirtaş hakkında suç duyurusu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, 27 Şubat'ta Mersin'de yapmış olduğu konuşma nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan, avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla Demirtaş hakkında Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan savcılığa suç duyurusu yaptı.

Dilekçede Demirtaş'ın, onur ve şerefini rencide edici ifadeler kullandığı ileri sürüldü. Erdoğan'ın saygınlığının ve itibarının hedef alındığının belirtildiği suç duyurusunda, Demirtaş hakkında dava açılması talep edildi.

Suç duyurusu dilekçesinde Demirtaş'ın 27 Şubat 2016'da Mersin mitinginde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandığı kaydedildi: 'Bir insan dünya lideri, İslam devletlerinin lideri olmak için uğraşabilir. Son derece ciddi bir iddiadır. Bu iddiayı ortaya koyan birinin her şeyden önce adil olması gerekmez mi? Eğer İslam toplumunun lideri olacaksan, önce senin Müslüman olman lazım, İslamiyet'e inanman lazım, İslam'ın şartlarını yerine getirmen lazım. Yoksa senin lider olmana itirazımız yok. Fakat esas aldığın Hz. Peygamber'in yoluyla, kusura bakma o hırsız değildi, rüşvet yemiyordu. Bir hırkası vardı ve geride bırakacağı Kur'an vardı. İslam Halifesi olmak istiyorsan itirazımız yok, olabilirsin. Ama hırsızdan halife olmaz dedik. Adaletsiz olandan halife olmaz. İslam toplumunun lideri halka zulüm yapamaz.'

Zaman, 29.02.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.