Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz politikasına eleştiri: Faiz lobisi acımasızca emmeye devam ediyor

‘Faiz lobisi acımasızca emmeye devam ediyor’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz politikasına yönelik eleştirilerini sürdürdü. Erdoğan, "Böyle bir faiz anlayışıyla Türkiye rekabete açılabilir mi? Faiz lobisi acımasızca emmeye devam ediyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Vakıf Katılım Bankası Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Bize ‘Vakıfların paraları niye faizli bankada duruyor?’ derlerdi. Biz de sabredin derdik. Şimdi Vakıf Katılım Bankası’yla ilk adımı attık. Vakıfbank'taki %58 payının Vakıf Katılım'a en kısa zamanda gelmesi lazım. Bugün açılışını yaptığımız müessese, 20 yıllık hayalin ürünüdür. Belki gecikmiş olabiliriz ama katılım, finans yönetimi konusunda çok kısa sürede, çok büyük ilerleme kaydedeceğimize bu sektörde inanıyorum.

'Bu kurumlara banka denmesini uygun bulmuyorum'

Burada bir şeyi daha açıklamam lazım, esasen ben bu kurumlarda 'banka' ifadesinin kullanılmasını doğru bulmuyorum. Kavramları birbirinden tefrik etmemiz lazım, ayırmamız lazım. Banka nedir, katılım nedir, bunları ayıracağız. Banka deyince mevcut bankacılık sistemi ve onun finans yöntemleri akla geliyor. Biz burada çok başka bir modelden bahsediyoruz. Katılım finans sistemini güçlendirmek için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

Tüm dünyanın faizsiz finans araçlarına daha önce olmadığı kadar ihtiyacı olduğu bir dönemden geçiyoruz. Faiz sistemi adil değildir, acımasızdır. Katılım sektörüyle bir büyümenin içinde olmamız şart, bunu yapmadan bir yere varmak mümkün değil.”

'Faiz lobisi acımasızca emmeye devam ediyor'

ABD'ye bakıyorsunuz faiz 0.50, Japonya eksi, Avrupa 0. Bize ne oluyor, şu anda çift haneliye süzüldük. Soruyorum Türkiye böyle bir faiz anlayışıyla üretim yapabilir mi, rekabet edebilir mi? Sıçrayacaksak, güçlü bir ekonomiye sahip olacaksak, önce burada sömürgeciliğin en önemli aracı olan faizi ahlaki olarak kullanmamız lazım. Faiz lobisi acımasızca emmeye devam ediyor.”

aljazeera.com.tr, 26.02.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.