Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Gül ve Arınç AKP'nin kurucuları arasında neden yok, kimler listeden çıkarıldı?

Gül ve Arınç AKP'nin kurucuları arasında neden yok, kimler listeden çıkarıldı?
AKP'nin kuruluşunda yer alan 74 isimden 13'ü kurucular listesinden çıkarıldı

AKP’nin kuruluşunun ardından İçişleri Bakanlığı’na verilen 74 kişilik listede yer alan on üç ismin partinin internet sitesindeki kurucular listesinden çıkarıldığı ortaya çıktı. Partinin kurucuları arasında yer alan ancak partinin internet sitesinden çıkarılan isimler arasında AKP’den ihraç edilen Yaşar Yakış ve 17-25 Aralık sürecinin ardından partiden istifasını açıklayan İdris Naim Şahinde bulunuyor.

AKP, 14 Ağustos 2001 tarihinde Bilkent Oteli Konferans Salonu'nda 74 kurucu üye ve partiyi destekleyen bağımsız milletvekillerinin katıldığı bir toplantıyla kuruldu. Fazilet Partisi’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından  Meclis’te bağımsız olarak  milletvekilliklerini sürdüren ve RecepTayyip Erdoğan’la birlikte AKP’nin dört kurucu olarak anılan isimlerden Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Abdüllatif Şenerkurucular listesinde yer almadı. AKP, kuruluşundan bu yana  beş genel seçim ve üç yerel seçimden lider olarak çıktı. İki Cumhurbaşkanı çıkardı. Demokratik çizgiden uzaklaşıldığı yönündeki eleştiriler, 17-25 Aralık soruşturmalarıyla ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları ve Fethullah Gülen Cemaati’ne yönelik operasyonlar başta olmak uzere on dört yıllık dönemde yaşananlar partinin kuruluşunda yer alan pek çok isimle de yolların ayrılmasına neden oldu.

AKP’den çeşitli sebeplerle ihraç edilen, istifa eden veya fikir ayrlıkları yaşanan isimler, hatta uzun dönem Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığı’nı yürüten ve cenazesine dönemin TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dönemin Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dönemin Sağlık BakanıRecep Akdağ, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek gibi isimlerin de katıldığı Nur Doğan Topaloğlu AKP’nin internet sitesinde yer alan kurucular listesinden çıkarıldı.

Listeden çıkarılan isimler arasında AKP Sözcüsü Ömer Çeliktarafından “Partimizin kurucu üyesi Yaşar Yakış, devlet içine nüfus etmiş, ulusal güvenliğimizi tehdit eden legal görünümlü illegal yapının yayın organlarında yaptığı açıklamalar ile tüzüğümüz gereği, gerçek dışı haber yaymak, iftira, hakaret karalama ve küçük düşürücü beyanlarda bulunduğu için tedbirli olarak partiden kesin ihracı için Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildi" sözleriyle ihraç istemi duyurulan Yaşar Yakış da yer aldı.

17-25 Aralık sürecinin ardından “Emniyet ve yargı personeline yapılan uygulamalar, değerlendirmeler akıl, hukuk ve adalet anlayışıyla izah olunamamaktadır. Kuruluşunda kolay ve sevinçli bir kararla üye olduğum partimden, zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum” diyerek istifasını açıklayan İdris Naim Şahin de internet sitesindeki listede yer almadı. İdris Naim Şahin AKP’den istifasının ardından Millet ve Adalet Partisi’ni kurmuştu.

2007 seçimlerinde milletvekili seçilen ancak 2011 yılında aday gösterilmeyen Hüseyin Tuğcu ve Mete Doğruer de kurucular listesinde yer almadı. AKP’nin internet sitesinde yer almayan kurucular şöyle:

Erdal Öner
Hüseyin Tuğcu
Mete Doğruer
İdris Naim Şahin
İsmail Tatlıoğlu
Mehmet Gazioğlu
Mehmet Nail Berzek
Mehmet Yaşar Öztürk
Mustafa Öztürk
Nur Doğan Topaloğlu
Raşit Küçük
Yaşar Yakış
Yusuf Özertürk

t24.com.tr, 23.02.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.