Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kurtulmuş: Ankara saldırısındaki canlı bombanın ismi başka olabilir,bu gerçeği değiştirmez!

Kurtulmuş: Ankara saldırısındaki canlı bombanın ismi başka olabilir, bu gerçeği değiştirmez

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara saldırısını gerçekleştiren teröristin isminin ilk açıklanandan farklı olması hususunda "Ölen canlı bombanın kimliği netleşince kamuoyuyla paylaşacağız. Soruşturma savcılık tarafından devam ettiriliyor. İsminin başka olması meselenin gerçeğini değiştirmez" diye konuştu. Kurtulmuş, Cerratepe'deki eylemci vatandaşların da rahat olması gerektiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu, 1 Kasım seçimlerinin ardından bugün ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen Hükümet SözcüsüNuman Kurtulmuş, Türkiye'nin iç ve dış güvenlik meselelerin ele alındığını ifade etti. Genelkurmay, MİT, İç ve Dışişleri Bakanlıklarınca sunumlar yapıldığını kaydeden Kurtulmuş, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini söyledi. Göç meselesinin de ele alındığını belirten Kurtulmuş, yasa dışı göç bakımından Türkiye'nin hedef ülke haline gelindiğine işaret etti.

Türkiye'nin enerji bakımından kendine yeterli hale gelmesi üzerinde de duran Kurtulmuş, Türkiye ekonomisinin son derece sağlam olduğu ifade ederek Bakanlar Kurulu'nda ekonomik gelişmelerin ele alındığını aktardı. Makro istikrarın makro tedbirlerle sürdürülmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, reform hareketlerine de kararlılıkla devam ettirileceğini belirtti. Türkiye'nin bölgesel ve küresel dış politikada sürekli yeni sorunlarla karşı karşıya kaldığını söyleyen Kurtulmuş, Avrupa Birliği ile göç hususunda işbirliğin devam ettirileceğini belirtti. Bakanlar Kurulu'ndaki dört sunumla ABD ile ilişkiler, Kıbrıs, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin ele alındığını söyledi.

'NET OLAN; BU BOMBAYI PATLATAN KİŞİ PYD BÖLGESİNDEN GİRDİ'

Toplantısının soru cevap bölümünde Ankara'daki bombalı saldırının faili ile ilgili gelişmelerin sorulması üzerine Numan Kurtulmuş, "Biz hükümet adına resmi açıklamayı yaparken elimizdeki net bilgilerle hareket ederiz. Her söylediğimiz sözün kamuoyunu bilgilendirmek bakımından bir sorumluluk olduğu bilinciyle hareket ederiz. Kendi ortaya koyduğu, ibraz ettiği bilgiler bakımından buradaki parmak izlerinden şahsın kimlik bilgileri o şekilde tespit edildi. Mardin'den 2014 yılı yaz ayında girdiği, PYD bölgesinden Türkiye'ye giriş yaptığı çok açık olarak bir durumla karşı karşıyayız. Bizim elimizdeki bilgi buydu olay anında. Şimdi, bu kişinin aslında isminin başka olup olmadığı şu anda devam etmekte olan tahkikat çerçevesinde savcının görev alanı içindedir. Bizim de bilgilerimiz, kimlik bilgilerinin teyit edilmesi bakımından DNA testlerinin yapıldı, savcılık resmi açıklamayı yapacaktır. Net olan şey şudur; bu bombayı patlatan kişi PYD bölgesinden girmiştir. İzmir'den kiralanıp, İstanbul ve Diyarbakır'a götürülmesi, Ankara'ya götürülmesi nettir. Bütün bunlar açıkça ortaya konulmuştur." dedi.

'İSMİNİN BAŞKA OLMASI MESELENİN GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ'

Kurtulmuş, "Ölen canlı bombanın gerçek kimliği ise o da DNA testlerinden sonra netleşir netleşmez kamuoyuyla paylaşırız. Çünkü biz, net bilgi üzerinden görüşlerimizi ifade ederiz. Şuanda soruşturma savcılık tarafından devam ettiriliyor. İsmi başka bir şey olabilir. İsminin başka bir isim olması meselenin gerçeğini değiştirmez. Bu kişi, PYD bölgesinden Türkiye'ye giriş yapmış, kendisini ibraz ettiği kimlikle bu şekilde Türkiye'de kayıt altına alınmış, bu kimliğe bağlı olan kişinin işbirliği içerisinde olduğu bir zincir içerisinde eylem PYD-PKK bağlantılı olarak ortaya konulmuştur." şeklinde konuştu.

'ARTVİNLİ HEMŞEHRİLERİMİZ RAHAT OLSUNLAR'

Bir soru üzerine Artvin Cerattepe'nin Bakanlar Kurulun gündemine gelmediğini kaydeden Kurtulmuş, "Artvin'deki hemşehrilerimiz rahat olsunlar. Biz hükümet olarak çevreye karşı en ufak bir zarar verilmemesi için her türlü tedbiri alırız. ÇED raporlarının da bildiğim kadarıyla buradaki maden ocağının kapalı bir ocak olarak faaliyette bulunmasına izin verilmiştir. Çevreye zarar verilmeyecek bir şekilde bu faaliyetlerini yapması için izin verilmiştir." dedi.

ABD-RUSYA'NIN SURİYE'DEKİ ATEŞKES MUTABAKATI

Ankara'da alınacak yeni güvenlik tedbirlerin sorulması üzerine Kurtulmuş, Türkiye, çok ciddi bir şekilde terör dalgası ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek aslolan meselenin devletin kurum ve kuruluşları güvenlik tedbirleri alırken vatandaşların duyarlı olması gerektiğini aktardı. ABD ile Rusya'nın Suriye'de ateşkes sağladıkları iddiasının sorulması üzerine Kurtulmuş, Türkiye olarak ateşkesin sağlanacak olmasının olumlu karşıladıklarını söyledi.

Zaman, 22.02.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.