Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cumhurbaşkanı Erdoğan:"Zincir sökülmeye başlamıştır''

7 yaralı yoğun bakımda
Ankara saldırısında 20'si rütbeli 28 kişi hayatını kaybederken, yaralı 81 kişiden 59'u taburcu edildi. 7'si yoğun bakımda 22 yaralının tedavisi sürüyor. Saldırıyla ilgili 7 ilde yapılan operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zincir sökülmeye başlamıştır. Benim tahminim, bu 14'le kalmayacak, gerisi de gelecektir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara'daki saldırıda ölenlerden 27'sinin TSK personeli, 1'inin de sivil olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, hayatını kaybedenlerden 20'sinin rütbeli olduğunu söyledi. Bu açıklamalara göre, hayatını kaybedenlerden 20'si asker, 7'si TSK mensubu sivil memur ya da işçi, biri de sivil vatandaş.

Yaralı 81 kişiden 59'u ise taburcu edildi. Sağlık Bakanlığı 7'si yoğun bakımda 22 yaralının tedavisinin sürdüğünü bildirdi. Adli Tıp Kurumunda kimlikleri belirlenen 5 cenaze de GATA'ya gönderildi. 23 cenazenin otopsisi tamamlandı. 

Saldırıyla ilgili soruşturma ise genişliyor.  Saldırının ardından güvenlik güçleri 7 ilde eş zamanlı olarak bazı adreslere operasyon düzenledi. Saldırıyı gerçekleştiren Suriye uyruklu Salih Necar ile bağlantısı olduğu öngörülen 14 kişi gözaltına alındı. 

'Gözaltılar artabilir'

İçişleri Bakanı Âlâ',  İstanbul, Adana, Bolu, Tekirdağ, İzmir ve Ankara ile Diyarbakır'da 14 kişinin gözaltında olduğunu belirtieken "Gözaltına alınanların bir kısmı Ankara'ya getirildi, diğerleri de yolda" dedi.

Âlâ, soruşturmanın çok yönlü devam ettirildiğini, gözaltına alınanların, saldırıyla bağlantılarının büyük oranda tespit edildiğini bildirdi.

Genelkurmay'a taziye ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan da gözaltı sayısının artabileceğini belirtti. 

Erdoğan, "Zincir sökülmeye başlamıştır. 14 kişi şu anda gözaltındadır. Benim tahminim, bu 14'le kalmayacak, gerisi de gelecektir. Bu işin uzantıları içeride ve dışarıda olduğu görülmüştür'' dedi.

Ankara'daki terör saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında, olayda kullanılan otomobilin sahibi, kiralandığı şirketin yetkilisi ve 2 çalışanı İzmir'de gözaltına alındı.

Araç çalıntı çıktı

Soruşturmada, olayda kullanılan aracın İzmir'den kiraladığı bilgisi üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı.

Otomobilin kiralandığı şirketin Karabağlar ilçesinde olduğunu tespit eden ekipler, şirket yetkilisi ve 2 çalışanı ile aracın sahibini gözaltına aldı. Gözaltına alınanların, olaya ilişkin, "aralıkta kendilerini telefonla arayan kişinin Adnan Menderes Havalimanı'na kiralık otomobil istediği, ellerindeki araçlar hakkında bilgi aldıktan sonra 34 KK 0340 plakalı, tek kapılı, spor otomobili talep ettiği ve şirket çalışanının da havalimanına giderek gerekli evrakı alıp, 3 kişiye aracı verdiğini" söyledikleri öğrenildi.

Otomobilin, kiralama süresi sonunda geri getirmediğini bildiren şirket çalışanları, 11 Ocak'ta çalıntı ihbarında bulunduklarını belirtti.

Emniyet yetkilileri, aracın sahte ehliyet ve kimlikle düzenlenmiş kredi kartını kullanarak kiralandığını ve üzerine sahte plaka takıldığını kaydetti.

Gözaltına alınan kişiler, sorgulanmak üzere Ankara'ya gönderildi.

aljazeera.com.tr, 18.02.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.