Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP MHP'den Ankara saldırısı Için hükümete eleştiri

CHP ve MHP'den hükümete eleştiri
Muhalefet Ankara saldırısıyla ilgili hükümeti eleştiren ifadeler kullandı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Yazık, günahtır bu ülkeye. Ülke iyi yönetilmiyor" dedi. MHP lideri Bahçeli ise, "Ankara’nın bağrında, devletin ana karargâhında bomba patlarken, istihbarat ve güvenlik birimleri nerededir?" diye sordu.

Ankara'daki saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazelerinin olduğu Ankara Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı'nı ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye dileklerini iletti ve yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra gazetecilere kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Acıyı hep beraber yaşadık, sizler de bu işin tanığısınız. Bilgi aldım. Allah'tan rahmet diliyoruz. Yakınları gerçekten acı içerisindeler. Ateş düştüğü yeri yakıyor, biz ne söyleyebiliriz. Haklı olarak bize dönüp, 'Bunu önleyin, bir çaresini bulun' diyorlar. Başka kimse hayatını kaybetmesin, yazık günahtır bu ülkeye. Emin olun söyleyecek laf bulmakta zorlanıyorum. Ülke kan gölüne döndü. Yazık, günahtır bu ülkeye, hepimiz acı içerisindeyiz. İçim acıyor, gerçekten derinden acıyor. Sarsılıyoruz hepimiz. Ülke iyi yönetilmiyor. Ne söyleyebilirim başka."

Kılıçdaroğlu, 4 ay önce de Ankara'da saldırı yaşandığını hatırlatarak, güvenlik zaafı olup olmadığını soran bir gazeteciye, "Şimdi yaralar çok sıcak. Bir şey söylemek istemiyorum. Bir gerçek var, hepimizin kabul ettiği bir gerçek var, ülke iyi yönetilmiyor. Başka ne söyleyebilirim. Bunun içinde her şey var aslında" diye cevap verdi.

Bahçeli: Devlet şaşkın, hükümet şaibeli, gelecek ise oldukça sisli

MHP lideri Devlet Bahçeli ise Twitter hesabından açıklama yaptı. Devlet Bahçeli'nin mesajları şöyle:

"Kara günler yaşıyoruz. Sanki ölüm uykusundayız. Ekin gibi biçiliyor, hızarda doğranıyoruz. Ölüyoruz arkadaşlar, hem de hiç huzur görmeden. Türk vatanı bir avuç soysuzun şiddet kazanına düştü. Türk milleti her gün saldırıya uğruyor. Sur, Cizre derken bombalar Ankara’da patlıyor. Masumlar katlediliyor. Millet her defasında canevinden vuruluyor. Devlet şaşkın, hükümet şaibeli, gelecek ise oldukça sislidir. Kan akıyor umutlardan, korku saçılıyor bakışlardan ve terör her seferinde acımıza acı ekliyor, kayıplarımıza yenilerini ilâve ediyor."

"Bu ne hüsrandır? Bu ne şerefsizliktir?"

"Dün (çarşamba) Ankara’nın göbeğinde, İnönü Bulvarı üzerindeki trafik ışıklarında, TSK personelini taşıyan servis araçlarına bombayla saldırdılar. Bu elim ve kanlı olayda 28 kardeşimiz hayatını kaybederken, 61’i de yaralandı. Bu vahşetin tanımı yok. Bu katliamın tarifi de yok. Ardından şiddet durmadı, silah ve bombalar susmadı. Bu sabah Diyarbakır-Lice karayolunda hainler bir kez daha sahneye çıktı. Bir askeri konvoyun geçişi sırasında patlatılan el yapımı bomba sonucunda 6 kahraman Mehmedimiz şehit, birisi de ağır yaralandı. Bitmedi, Şırnak’ın İdil ilçesinde bir polis, bir asker şehit düştü. 'Ey' diye seslenenlere ben de söyleyin artık ne söyleyecekseniz diyorum. Dünden bugüne 36 evladımızı kaybettik. Bu ne hüsrandır? Bu ne şerefsizliktir? Bu nasıl bir kan tutkusu, öldürme arzusudur? Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara tez elden şifalar temenni ediyorum. Milletimizin, TSK’nın ve hepimizin başı sağ olsun."

"Hiç mi yol kontrolüne uğramadı?"

"Ankara’nın bağrında, devletin ana karargâhında bomba patlarken, istihbarat ve güvenlik birimleri nerededir? Ne yapmaktadır? YPG’li bir cani Ankara’ya kadar bomba dolu araçla gelirken hiç mi yolu kesilmedi? Hiç mi gören olmadı? Hiç mi yol kontrolüne uğramadı?"

"ABD’nin akan kanda, alınan canlarda hiç mi payı yoktur?"

"PYD/YPG’yi silahlandırıp tetik çektiren ABD’nin akan kanda, alınan canlarda hiç mi payı yoktur? Bize taziye, onları tahrik; ne güzel dünya. Terör kanla yaşar, şiddetle soluk alır. Hainler tavizle beslenir, pazarlıklarla güçlenir. Nitekim olan da budur. Her şeye rağmen Türk milleti ağır terör saldırısı karşısında kenetlenmiştir. Birlik ve kardeşliğimizin hisarlarında gedik açılmayacaktır. Millet 78 milyondur; ama irade ve imanları birdir. Bedenleri ayrı ayrı, fakat ruhları aynıdır. Bölünmeyeceğiz, dağılmayacağız, yıkılmayacağız. Türk milleti bu zulmeti püskürtecektir. Türkiye sıkıştığı cendereden kurtulacaktır. Sabredeceğiz, fakat sonunda mutlaka kazanacağız.

aljazeera.com.tr, 18.02.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.