Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Davutoğlu: YPG Azez’den çekilmeli

Davutoğlu: YPG Azez’den çekilmeli
Başbakan Davutoğlu, “Angajman kurallarını işletmemiz gereken bir durum ortaya çıktı. Angajman kuralları çerçevesinde Azez ve civarındaki tehdit oluşturan güçlere karşı mukabelede bulunulmuştur” dedi. Davutoğlu ayrıca, YPG’nin Azez ve çevresinden çekilmesini de istedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Erzincan’da, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Azez’in Maranaz ve Minnig köylerini bombalamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

‘Angajman kuralları’

“Dün ve bugün aynı iş birlikçi güçler, Suriye rejiminin uzantısı olan bu terör örgütü, Rusya’nın sivil halkı bombalamasıyla iş birliği yapan bu terör örgütü, Azez’e dönük bir saldırıda bulundu. Bizim bu konulardaki tutumumuz açıktır.

“Bu saldırılar esnasında sınırlarımıza da yönelik tacizler oldu. Angajman kurallarını işletmemiz gereken bir durum ortaya çıktı… Bugün angajman kuralları çerçevesinde Azez ve civarındaki tehdit oluşturan güçlere karşı mukabelede bulunulmuştur.”

‘Biden ile görüştüm’

“ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile de görüştüm az önce. Kendisine de bu hususları da açıkça ifade ettim. Kendisine, İstanbul ziyareti esnasında mutabık kaldığımız hususları da hatırlatarak, Türkiye için YPG ve PYD, PKK’nın uzantısı olmak itibarıyle bize dönük açık ve net bir tehdittir. Buna karşı her türlü tedbiri alırız.”

‘Azez ve çevresinden uzaklaşacak’

“YPG derhal Azez ve çevresinden uzaklaşacak. Azez’ın yakınına dahi yaklaşmayacak. Koridorunu tekrar kırma çalışmalarında bulunmayacak. Minnak Havaalanı’nı Türkiye’ye karşı veya muhalefete karşı kullanma hevesine kapılmayacak. Bu havaalanını da boşaltacak. Bunları Sayın Biden’e de ifade ettim.”

imctv.com.tr, 13.02.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.