Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: DAİŞ'ten petrol aldığımız iftiradır, ispatlanırsa ben bu makamda durmam, peki ya Putin?

Erdoğan: DAİŞ'ten petrol aldığımız iftiradır, ispatlanırsa ben bu makamda durmam, peki ya Putin?
"Bilgim dahilinde böyle bir şey bu güne kadar olmamıştır"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, "Türkiyenin IŞİD'den petrol aldığı" yönündeki açıklamalarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bilgim dahilinde böyle bir şey bugüne kadar olmamıştır. Bugüne kadar yasal yollardan petrol almışızdır. İspat edilirse ben bu makamda durmam Putin'e de bunu soruyorum: Sen o makamda durur musun?" dedi.

İklim Zirvesi'ne katılmak için gittiği Paris'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Rusya'ya karşı iyi niyetimizi ortaya koyduk. Görüşme talep ettik, süreci takip ediyoruz. Bu uçakların içinde bir tanesi Suriye'dekilerin eline, diğeri de Türkmenlerin eline ölü olarak geçiyor. Biz daha sonra onlardan Hatay Valiliğimizin girişimiyle alıp Ankara'ya getirdik. 

Türkiye DAİŞ'ten petrol alıyor yakıştırması ahlaki değil.DAİŞ terör örgütünden petrol alan kişilerden bir tanesi Rus ve Suriye vatandaşı olduğu, Amerikan Hazine Bakanlığı tarafından söylenilen George Hasasi'dir. Bunu Amerikan Hazine Bakanlığı da açıkladı. Önce bunu açıklasınlar. İftiralarla bunlar yürümez. Burada çok çok iddialı bir şey de ortaya koyarım. Biz petrol kaçakçılığını yapanları enseleriz. İspat edilirse ben bu makamda durmam Putin'e de bunu soruyorum: Sen o makamda durur musun? Bilgim dahilinde böyle bir şey bu güne kadar olmamıştır. Bugüne kadar yasal yollardan petrol almışızdır.

Devlet arasında böyle uzun uzadıya iplerin koparıldığı şeyler olmaz. Mümkün olan o bağı tutumaktır. Biz o bağı korumaya çalışıyoruz. Rusya bunu nasıl sürdürecek bunu bilemem. Bizde gelişmelere göre bir yol izleyeceğiz."

t24.com.tr, 30.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.