Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kılıçdaroğlu Cumhuriyet'i ziyaret etti

Kılıçdaroğlu Cumhuriyet'i ziyaret etti
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasının ardından Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasının ardından gazeteyi ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Can Dündar'ın oğlu Ege Dündar ile görüştü.

Basına kapalı ziyaret sonrası gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesini "Türk basınının çınarı" diye tanımlayarak, gazetenin haberlerinin, yorumlarının sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ses getirdiğini söyledi.

"Gerçekleri nereden, nasıl öğrenecektik?"

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasının, basın ve demokrasi tarihi açısından "kara bir leke" olduğunu dile getirdi. CHP lideri, Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına neden olan "MİT tırları haberi" için, "O haber olmasaydı gerçekleri nasıl öğrenecektik?" diye sordu. 

"Haber yaptı diye gazetecinin tutuklandığı bir süreci maalesef yaşadık. Gazetecinin görevi zaten haber yapmaktır. Haber yapmayan gazeteci mi olur? Haberin yanlış olduğunu söylemiyorlar, haberin doğru olduğunu kabul ediyorlar. 'Neden doğru haber yaptın' diye gazetecileri tutuklayıp, hapse atıyorlar. Bu kabul edeceğimiz bir olay değildir. Herkes ayakta, herkes huzursuz ve bütün bunlar ileri demokrasi söylemleri altında gerçekleşiyor. 'Medya özgürlüğü bizim için kırmızı çizgidir' deniliyor. Hangi çizgiden söz ediyorsunuz siz? Çağ dışı bir çizgiden kırmızı çizgi mi olur? Çağ dışı bir anlayıştan kırmızı çizgi mi olur? O haber olmasaydı biz gerçekleri nereden, nasıl öğrenecektik?"

"O hâkimlere ve savcılara sesleniyorum"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adaletin hukukun üstünlüğüne dayanılarak dağıtılacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Saray yapacaksınız adalet dağıtacak, içine hâkim, savcı koyacaksınız hukuk fakültelerinin arka kapısından mezun olanları... Siyasal iktidarın taleplerini yerine getiren kişiye, savcı ve hâkim denmez. Hukukun üstünlüğüne göre karar veren kişi, hâkim ve savcıdır. O rütbeleri, o giysileri giyip adalet dağıttığını sananlar, çocuklarına en kötü mirası bırakanlardır. O hâkimlere ve savcılara sesleniyorum; yargıcın, yargının itibarını korumak istiyorsanız, adaletle karar vereceksiniz. Adalet kavramı soylu bir kavramdır. Adalet kavramını koruması gereken önce yargıcın, savcının kendisidir. O kavramı ayaklar altına alan bir yargıç yargıç değildir. Hepimizin üzerinde düşünmemiz gereken temel kavramları ayaklarımızın altına almamalıyız." 

"Cumhuriyet sıradan bir gazete değil"

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in sıradan bir gazete olmadığını anlattı. 

"Bir okuldur burası aynı zamanda. Her türlü düşüncenin özgürce filizlendiği bir yerdir Cumhuriyet. Bir gazeteyi, hukuku, düşünceyi, açıklama özgürlüğünü savunmayacaksak neyi savunacağız? Bunların olmadığı bir yerde demokrasiden mi söz edeceğiz? Çok üzgünüm. 21. yüzyılın Türkiyesi'nde ben başka şeylerden söz etmeliydim. 21. yüzyılın Türkiyesi'nde siz medya özgürlüğünün ayaklar altına alındığını gelip söylüyorsanız, Türkiye'nin geldiği noktayı hep beraber düşünmek zorundayız. Arkadaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız, savunmak zorundayız."

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül, "MİT tırları" soruşturması kapsamında tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmişti. İki gazeteci 'terör örgütüne yardım' ve 'casusluk'la suçlanmıştı.

aljazeera.com.tr, 29.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.