Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Rus uçağı olduğunu bilseydik farklı davranırdık

Erdoğan: Rus uçağı olduğunu bilseydik farklı davranırdık
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International'a verdiği mülakatta Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak Türkiye'nin Rusya'dan özür dilemeyeceğini söyledi.

Erdoğan, "Özür dilemesi gereken bir taraf varsa, bu biz değiliz. Hava sahamızı ihlal edenler özür dilemeli" dedi.

France 24 kanalına da konuşan Erdoğan, uçağın düşürülmesinden sonra olayla ilgili görüşmek istediği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aradığını fakat Putin'in geri dönmediğini söyledi.

Erdoğan "Rus uçağı olduğunu bilseydik, belki uyarımızı farklı şekilde yapardık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiaları konusunda da "Tabi ki bunlar yalan, bunlar iftira. Biz asla hiçbir terör örgütüyle ticari ilişki içinde olmadık. İddialarını kanıtlamaları gerek, kanıtlayabilirlerse Recep Tayyip Erdoğan görevi bırakacak" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Haklı olduğumuz bir olaydan dolayı özür dilememiz gerekmiyor. Fakat dün Rus mevkidaşımız Sergey Lavrov ile yaptığımız telefon görüşmesinde de üzgün olduğumuzu söyledik" diye konuştu.

Diğer yandan Rusya'dan da Türkiye ile ortak projelere yönelik ekonomik kısıtlamalar getirildi. Rusya Enerji Bakanı Aleksey Ulyukayev, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesine kısıtlamalar dahil bir takım önlemler getirilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günün erken saatlerinde yaptığı açıklamada da Lazkiye'nin kuzeyinde Suriye ordusu ve Rus hava kuvvetlerinin düzenlediği operasyonları eleştirerek Moskova'ya yüklendi ve "Siz Lazkiye'nin kuzeyini kuşatıp rejimle el ele sivilleri öldürüyorsunuz" dedi.

Suriye sınırında düşürülen Rus savaş uçağının hava sahasını ihlal ettiği için vurulduğunu söyleyen Erdoğan, olay esnasında uçağın hangi ülkeye ait olduğunun bilinmediğini ifade etti ve "Aynı ihlal bugün yapılsa Türkiye yine aynı karşılığı vermek durumunda" dedi.

Düşürülen uçağın Rusya'ya ait olduğunun olayın ardından tespit edildiğini ifade eden Erdoğan, olayın otomatik olarak angajman kurallarının işetilmesinden ibaret olduğunu söyledi ve "Herkesin egemenlik haklarımıza sagı göstermesi gerek" dedi.

'Rejimle el ele sivilleri öldürüyorsunuz'

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara seslenen Erdoğan, Rusya'yı eleştirirken Lazkiye kuzeyinde Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) bulunmadığını söyledi ve "DAEŞ'le mücadele görüntüsü altında Suriye'de sadece rejim karşıtı muhalifleri hedef almıştır" dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Lazkiye ve kuzeyinde Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölgede DAEŞ yoktur. 1,5 aylık sürede bu bölgede 300'ü aşkın Bayırbucak Türkmeni ölmüştür. Bayırbucak Türkmenleri'nin bir kısmı ülkemize sığındı. Bir kısmı da 'Topraklarımızda şehit olacağız' diyor. Dün de insani yardım taşıyan iki TIR bombalandı. Bunlara rağmen DAEŞ'le mücadele ediyoruz diyorlar. Kusura bakmayın Daişle mücadele ettiğiniz falan yok. Siz Lazkiyenin kuzeyini kuşatıp rejimle el ele sivilleri öldürüyorsunuz."

'Petrolü Esed alıyor'

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “IŞİD Türkiye’ye petrol ve petrol ürünü satıyor” iddiasına da yanıt verdi ve DAEŞ'ten petrol aldığımızı iddia edenler bunu ispatla mükelleftir. Aksi takdirde bu ülkeye kimse iftira atamaz ben onları müfteri olmakla suçlarım” dedi.

Türkiye’nin IŞİD’i desteklemekle suçlanamayacağını, IŞİD’e karşı en büyük mücadeleyi Türkiye’nin verdiğini söyleyen Erdoğan, Beşar Esad yönetimini IŞİD’in asıl destekçisi olmakla da suçladı:

“Biz bu noktaya gelmek istemezdik. DAİŞ’in arkasında bir güç aranacaksa ilk bakılacak yer Esed rejimi ve onunla hareket eden ülkeler olmalıdır. DAEŞ petrolü de Esed’e satıyor.”

'İslamlaştırma' tartışması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'in 'Türkiye'deki liderler ülkeyi İslamlaştırmaya çalışıyor' sözlerine de sert tepki gösterdi:

"Türkiye'yi İslamlaştırma gayreti var diye bir açıklama olabilir mi? Türkiye'nin yüzde 99'u müslüman bunu nasıl söylersin? Böyle bir ifade nasıl kullanılır? Bu ne denli yanlış bir yaklaşımdır? Tespite bak. Şu yanlışa bak."

BBCTurkish.com, 26.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.