Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cemaat'le mücadele Âlâ ve Bozdağ’a emanet

 Cemaat'le mücadele Âlâ ve Bozdağ’a emanet
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 64. Hükümeti onayladı. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak Enerji Bakanı, en yakınındaki isimlerden Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı oldu. Ali Babacan kabinde yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan yeni kabine Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklandı. Saraya yakın isimlerin kabinede yer aldığı görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak Enerji Bakanı oldu. Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden Binali Yıldırım da Ulaştırma Bakanı oldu. Ali Babacan, kabine dışı kaldı.

Babacan kabinede yok
Yurt içi ve yurt dışındaki iş çevrelerinin kabineye girip girmeyeceğini merakla beklediği Ali Babacan 64. Hükümet’te yok. Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinde aday olmayı düşünmeyen Babacan’ı ikna etmek için büyük çaba harcamıştı.
Al Jazeera'ye konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Babacan ile ilgili şunları söyledi:
"En çok merak edilen Ali Babacan’ın dümende olup olmayacağıydı. Davutoğlu ve Erdoğan arasında bu konudaki görüş ayrılığı da malumdu. Babacan dümende yok. Fakat onun görüşlerini büyük ölçüde paylayan Mehmet Şimşek maliyeden sorumlu başbakan yardımcısı. Bir çeşit uzlaşma gibi görünüyor. Şimdilik ilk görüntü mevcut politikaların sürdürüleceği yönünde. Öbür taraftan Saray bastırıyor, 'Para politikaları yanlış, faizleri indir' diyor. Mehmet Şimşek, Ali Babacan gibi politika bağımsızlığını, Merkez Bankası’nı savunabilecek mi? Şimşek bunları göğüsleyebilecek mi, bunun hakkında bir şey söylemek zor. FED faiz artışına başlarsa, Mehmet Şimşek çok zor durumda kalacak. Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Saray’ın görüşlerine yakındı. Yeni bakan Mustafa Elitaş’ı tanımıyorum."

‘Yeniden bakanım birtanesi’
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden Binali Yıldırım yeniden kabinede. AK Parti hükümetlerinde 12 yıl kesintisiz Ulaştırma Bakanlığı görevini üstlenen Yıldırım’ın adı son AK Parti kongresinde Başbakan Davutoğlu’na karşı aday olarak geçmişti.
Sosyal medyada popüler olan bir şakaya atıftan bulunan Binali Yıldırım, 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'nin tek başına iktidar olmasının ardından yaptığı paylaşımda, "Yüze vurur ifadesi, yeniden tek başına iktidarız birtanesi" demişti.

Cemaat'le mücadele Âlâ ve Bozdağ’a emanet
64. Hükümet’in önündeki en önemli konulardan biri yine Gülen Cemaati ile mücadele olacak. Yeni kabinede Cemaat ile mücadele bu konudaki kararlı tutumlarıyla bilinen İçişleri Bakanı Âlâ ve Adalet Bakanı Bozdağ’a emanet.

Kabinede 2 kadın
64. Hükümet’in iki kadın bakanı var. Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çevre Bakanı ise Fatma Güldemet Sarı oldu. Sema Ramazanoğlu, Erdoğan ailesine yakın bir isim. Ramazanoğlu’nun yeni koltuğuna daha önce kardeşi Selma Aliye Kavaf oturmuştu.

aljazeera.com.tr, 24.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.