Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Milletvekillerinden sadece 18’i mal varlığını açıkladı

 Milletvekillerinden sadece 18’i mal varlığını açıkladı

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin öncülüğünde 17 sivil toplum kuruluşunun yürüttüğü ‘Dürüstlük Taahhütnamesi’ kampanyası kapsamında sadece CHP ve HDP’den toplam 18 vekil mal beyanında bulundu.

19 Kasım itibariyle mal beyanında bulunan vekiller. Kılıçdaroğlu ve Yüksekdağ ilk katılımcı parti liderleri.

Açık Koalisyon projesi kapsamında, şeffaf ve hesap verebilir bir kamu yönetimi ve siyasetin oluşturulması amacıyla seçilmiş vekillerin düzenli olarak mal beyanında bulunmalarının sağlanmasını amaçlıyor.

Bunun yanında, vekillerin şeffaf bir kamu yönetimi adına görevlerini kötüye kullanmayacakları, siyasi güçlerini kişisel servet adına kullanmayacakları ve çevrelerine menfaat sağlamayacaklarına ilişkin bir de Dürüstlük Taahhütnamesi imzalaması isteniyor.

Bundan önceki 7 Haziran seçimlerinde de yürütülen kampanyaya bu kez, 19 Kasım itibariyle sadece sekiz CHP’li ve 10 HDP’li vekil katıldı. Henüz AKP’den ve MHP’den şeffaf bir yönetim adına yapılan kampanyaya katılmadı.

7 Haziran seçimleri öncesinde ise, sadece AKP İzmir 7’inci sıra vekil adayı Cemal Bekle, mal varlığını açıklamıştı.

İlk imzalayan Purçu oldu

Bu kampanyada ise, Dürüstlük Taahhütnamesi’ni imzalayan ilk isim Türkiye’nin ilk Roman milletvekili CHP’li Özcan Purçu oldu. Purçu aynı zamanda mal beyanında da bulundu. Purçu’yu CHP Manisa vekili Özgür Özel ve CHP Ordu vekili Seyit Torun izledi.

Öte yandan kampanya kapsamında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da mal beyanında bulundu. Daha önce kamuoyuyla malvarlığını paylaşan diğer HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, henüz kampanyaya katılmadı.

Vekillere çağrı yapılabiliyor


Şeffaf bir kamu yönetimi adına yürütülen ‘Açık vekil’ kampanyası, yurttaşlar tarafından takip edilebiliyor.

acikvekil.seffaflik.org sitesinde, katılımcı vekillerin mal beyanları yer alırken, 550 milletvekilinden henüz ‘açık vekil’ olmaya yanaşmamış vekillere de Twitter üzerinden mesaj gönderilerek kampanyaya davet edilebiliyor.

Twitter üzerinden #DürüstlükTaahhütnamesi etiketiyle de vekillere çağrı yapılabiliyor. Şu zamana kadar vekillere Twitter’dan 1000’e yakın çağrı yapıldı.

haberdar.com, 19.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.