Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Müslümanların izzetini bir avuç teröristin insafına terk edemeyiz

Erdoğan: Müslümanların izzetini bir avuç teröristin insafına terk edemeyiz
İslam İşbirliği Teşkilatı'nın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyadaki 1.7 milyar Müslümanın izzetini, bir avuç teröristin insafına terk edemeyiz, terk etmemeliyiz" çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı IŞiD saldırıları nedeniyle oluşan tepkilerin Müslümanlara yönelmemesi konusunda da Batı'yı uyardı.

İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD saldırıları sonrası Batı'daki Müslümanlara yönelik tepkilere karşı uyardı. "Dünyada giderek derinleşen terörizm ve mülteci sorunlarının merkezinde Müslüman toplumlar ve İslam dünyası yer alıyor" diyen Erdoğan Batı'yı, "Diğer ülkelerde terörizme ve mülteci krizinin yol açtığı sorunlara karşı artan tepkiler, topyekûn İslam dünyasına, tüm Müslümanlara yönelmeye başladı. Suriye başta olmak üzere bölgemizde yaşanan insani dramlar devam ederken, şimdi bir de Müslümanlara yönelik nefret saldırılarının, ırkçı tutumların yükselişiyle karşı karşıyayız." sözleriyle uyardı.
"Dünyadaki 1,7 milyar Müslümanın izzetini, bir avuç teröristin insafına terk edemeyiz, terk etmemeliyiz." diyen Erdoğan, "Bu aziz dinin sahibi ve koruyucusu, elbette yüce Allah'tır ama biz Müslümanların da en azından kendi haysiyetimize, kendi istiklâlimize, kendi istikbâlimize daha sıkı şekilde sahip çıkma sorumluluğumuz vardır. Merhamet, sevgi, barış dini olan İslam'ın terörle, zulümle, ölümle anılmasının önüne geçmek hepimizin boynunun borcu" mesajını verdi.
"Terörün arkasındaki en büyük gerekçe fakirliktir" diyen Erdoğan, "Teröristin arkasındaki ülkeler canlı bomba olarak yoksulu seçiyor. Yoksulu araziye gönderiyor. Terörizm ve göç sorunu, bataklıkta üreyen sinekler gibidir. Bu bataklığın adı nedir biliyor musunuz? Sefalet bataklığıdır. Sefalet bataklığını kurutursanız, terörizmi ve göçlerin en büyük nedeninin de ortadan kaldırmış olursunuz" diye devam etti.

aljazeera.com, 19.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.