Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onlar Tayyip Erdoğan’a ihanet ettiler. Milletin hakkını onlardan geri alma mücadelesini veriyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onlar Tayyip Erdoğan’a ihanet ettiler. Milletin hakkını onlardan geri alma mücadelesini veriyorum
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, A Haber’de soruları yanıtladı. Erdoğan, özetle şu açıklamaları yaptı:

“7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki farkı iyi analiz etmemiz gerekiyor. 7 Haziran sonucu koalisyon nasıl oluşacaktı. Türkiye tek başına bir partinin iktidar olduğu dönemlerde yükselişe geçmiştir. Türkiye koalisyonlarla geriye gitti.

SENKRONİZE OLMAMIZ ÖNEMLİ

(Yeni hükümet çalışmaları) Sayın Başbakan bir defa çalışmasını yürütecek. Yani kendine göre herhalde, o da arkadaşlarıyla istişarelerini yapar. Ondan sonra da bize kendi hazırlıklarını sunacaktır. Bu hazırlıkları sunduktan sonra da bizler kendisiyle bazı şeyleri paylaşırız, paylaşmayız ama bu arkadaşların kahir ekseriyeti tanıdığımız, bildiğimiz arkadaşlar. Ve burada bir Cumhurbaşkanı olarak, cumhurun başı olarak benim de tek derdim şudur; yani geleceğe yönelik başarılı bir kabine oluşması. Çünkü bu başarılı kabinenin oluşmasında Cumhurbaşkanı, Başbakan ortak hareket etmesi, ortak bir çalışma, bir performans ortaya koyması ülkemin geleceği için önemli. Yani Cumhurbaşkanı başka telden çalarsa, Başbakan başka telden çalarsa, o zaman biz bir netice alamayız. Bu bakımdan yani bizim özellikle buradaki senkronize olmamız çok çok önemli.


MİLLET ONAYLAYACAKTIR


(Anayasa değişikliği) Ben şuna inanıyorum, eğer Meclis’ten geçerse milletimiz referandumda bunu onaylayacaktır. Sadece ana muhalefet partisinin vereceği destekle bile milli iradenin temsilcileriyle bu iş parlamentoda çözülür. Giderse bile ben milletime güveniyorum, onaylayacaktır.

BAŞKANLIĞI GÜNDEME GETİRECEĞİM

Ben Başkanlık sistemi olayını gündeme getirdim, getiriyorum, yine getireceğim. Bunu bırakalım milletimiz tartışsın, akademisyenler tartışsın. Sorunların altında aslında bir sistem krizi var. Bu benim şahsi meselem değil, ülkemin, milletimin meselesi olarak görüyorum. Gazi Mustafa Kemal’in uygulamalarında başkanlık sistemi vardı. Milletin önüne getirelim, millet tercihini yapsın. Ne derse millet baş göz üstüne diyelim.

DAİŞ ŞU ANDA HEDEF

(IŞİD’ e operasyon) DAİŞ olayı zaten şu anda böyle bir hedef noktasında. Niye hedefte? Çünkü DAİŞ şu anda ülkemiz için bir tehdit unsuru olmuştur. Dolayısıyla buna karşı bizim de koalisyon güçleriyle adım atmamız sözkonusu.

YALNIZ DAHİ KALSAM...

(Paralel devletle mücadele) Şu anda orada bir hukuk bürosu ile hükümet, devlet olarak çok ciddi bir anlaşmamız var. Öyle zannediyorum ki, çok kısa bir zaman içinde neticesini vermeye başlayacak. Şu anda açıklamam doğru değil. Attığımız bazı özel adımlar var ki, bu adımlar da onlara çok daha farklı herhalde geleceği yaşatacak. Şahıs olarak onlar beni çok iyi tanıyor ama ben de onları çok iyi tanıyorum. Onlar Tayyip Erdoğan’a ihanet ettiler, ben onlara ihanet etmiyorum. Milletin hakkını onlardan geri alma mücadelesini veriyorum. Yalnız dahi kalsam sonuna kadar bunu sürdüreceğimi söyledim.”

Hürriyet, 19.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.