Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Davutoğlu: Birisi, "Başbakan zengin oldu" derse kellemi alın

 Davutoğlu: Birisi, "Başbakan zengin oldu" derse kellemi alın
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçim sonrası milletvekilleriyle ilk kez toplu halde biraraya geldi. Davutoğlu ‘yolsuzluk' konusunda hassas olduğunu belirtirken kendisinden örnek veriyor: "Birisi, ‘Başbakan şunlara sahip, şöyle zengin oldu' derse kellemi alın."

Meydan gazetesinden Ömer Şahin'in kulis bilgilerine göre AK Parti milletvekillerine seçimleri ve gündemdeki başlıkları değerlendiren Davutoğlu'nun sözleri gün boyu ekranlarda gösterildi.

Kameralar kapatılıp basın dışarı çıkarıldıktan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti milletvekillerine önemli ‘nasihat' larda bulunurken ‘gözdağı' da veriyor.O mesajlardan belki de en önemlisi yolsuzluklar konusunda yaşanıyor.

Milletvekillerinin aktarımına göre Davutoğlu konuşmanın bir yerinde sözü ‘yolsuzluk' konusuna getiriyor ve bu konuda ne denli hassas olduğunu belirtirken kendisinden örnek veriyor: "Eşim de çalışıyor. Maaşımız,gelirimiz belli. Birisi, ‘Başbakan şunlara sahip, şöyle zengin oldu' derse kellemi alın."

Davutoğlu bu resti çektikten sonra şu gözdağını vermeyi de ihmal etmiyor: "Ama bana desinler ki, ‘şu şöyle zengin oldu, şöyleydi;böyle oldu. Onun kellesini kendi ellerimle alırım"

Başbakan Davutoğlu'nun henüz yemin etmemiş milletvekillerine yaptığı bu ‘nasihat' bir ön uyarı olarak görülüyor. Milletvekillerine ,'şimdiden ayağınızı denk alın, gözünüzün yaşına bakmam' mesajı olarak değerlendiriliyor.

Yüce Divan'da yargılanmaları istenen ancak TBMM'nde “aklanan” 4 eski Bakan meselesinin Davutoğlu'nun içinde kanayan bir ‘yara' olduğu konuşuluyor.

Davutoğlu, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar'ın yargı önüne çıkarılmasını istemesine rağmen Saray'ı aşamamıştı.

2 Numara 1 Numara'dan

AK Parti'de TBMM Başkanlığı için en güçlü adayın İstanbul milletvekili İsmail Kahraman olduğu 1 Kasım seçimlerinin hemen ardından ilk olarak bu sütunlarda yazılmıştı. Beklenen oluyor. Kahraman, büyük olasılıkla TBMM Başkan adayı olarak gösterilecek. AK Parti'nin dün yapılan ‘temayül yoklaması'nda milletvekilleri çoğunlukla İsmail Kahraman'ı istedi.

Kahraman ismini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önerdiği biliniyor. Birlik Vakfı ve MTTB kurucu liderlerinden Kahraman , Erdoğan'ın “Abi” diye hürmet gösterdiği isimlerden. İsmail Kahraman, 1 Kasım'da Erdoğan'ın sırası olarak bilinen İstanbul 1'nci bölge 1'nci sıradan aday gösterilmişti.

Zaman, 17.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.