Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > HDP Eş Başkanı Yüksekdağ: Silvan'da yaylım ateşine tutulduk

HDP Eş Başkanı Yüksekdağ: Silvan'da yaylım ateşine tutulduk
Partisinden bazı milletvekilleri ve sivil toplum temsilcileriyle birlikte sokağa çıkma yasağı uygulanan Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, üzerlerine yaylım ateşi açıldığını söyledi.

Yüksekdağ heyetlerinden bir kişinin ağır yaralandığını açıkladı.

Yaşananları imc tv'ye anlatan Figen Yüksekdağ, "Çok açık bir biçimde yaylım ateşine tutulduk. Mahalle dar olduğu için can kaybı yaşanmadı" dedi.

Ateşi kimin açtığını görmediklerini kaydeden Yüksekdağ "Bugün yaşanan tam bir katliam girişimiydi" diye konuştu.

Yüksekdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kurşundan söz ediyorum, gaz bombası değil. Sivil insanları vekillerle birlikte pusuya düşürdüler.

"Mahallenin içine ilerledikten sonra karşımıza özel timler çıktı. Silahları bize doğrulttular. Aramızda gerilim ve tartışma yaşandı. Daha sonra asker, polis ve özel timler bize saldırdı."

Dicle Haber Ajansı'nın yayınladığı bir videoda ise Yüksekdağ silah sesleri sonrası bir polise, "Bizi taradınız biraz önce" derken görülüyor.

Polis ise "Hayır taramadık. Biz uyarı atışı yaptık" yanıtını veriyor.

'İdris Baluken coplandı'

Olayın görgü tanıklarından Jin Haber Ajansı muhabiri Beritan Canözer, yaşadıklarınıBBC Türkçe'ye anlatırken Yüksekdağ ve beraberindeki heyetin valilikten alınan izinle Konak mahallesine gittiklerini aktardı.

Beritan Canözer polislerin Figen Yüksekdağ ile HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ve İstanbul Milletvekili Hüda Kaya'yı zorla mahalleden çıkardıklarını, İdris Baluken'i de copladıklarını söyledi.

Canözer'in verdiği bilgiye göre bu sırada çok sayıda kişi de gözaltına alındı ancak bu kişiler daha sonra serbest bırakıldı.

Silvan'da bazı gazeteciler de darp edildi.

Sokağa çıkma yasağı 11. gününde

Yaklaşık 86 bin nüfusu olan ve 15 Ağustos'ta öz yönetim ilan edilen Silvan'da 4 ay içinde 6 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

3 Kasım'da ilan edilen son yasak ise merkezdeki üç mahallede 11. gününe girdi.

Silvan'daki diğer dokuz mahalle yasak kapsamında olmasa da, çatışmaların yarattığı güvenlik kaygısı mahalle sakinlerini evlere hapsetmiş durumda.

20 binden fazla kişinin ilçeden göç ettiği belirtiliyor.

BBCTurkish.com, 13.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.