Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bakanlıkların sayısı artırılıyor

 Bakanlıkların sayısı artırılıyor
Meclis'te yemin töreni ve güvenoyunun ardından göreve başlayacak 64. Hükümet'te bakanlık sayısının artırılacağı iddia edildi.

Daha önce birleştirilen bakanlıkların yeniden ayrılacağı ve ‘25+1' olan bakanlık sayısının yeniden 28 ya da 30'a çıkarılacağı öne sürüldü. Alınan bilgilere göre, hükümet kurulduktan sonra yapılacak yasa değişikliğinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bölünecek. Bu çerçevede, hükümet kurulduktan kısa bir süre sonra kabineye yeniden atama yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ‘Ekonomi Bakanlığı' bağlamında ayarlamalar yapılabileceği belirtiliyor.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE EN BAŞA DÖNÜLDÜ

Yeni kurulacak 64. Hükümet'in programı da tamamlandı. Seçim vaatleri, kalkınma projeleri, dış politika ve terörün çözümü, programın ana başlıklarını oluşturdu. Çözüm sürecinde en başa dönülürken sürecin adına ilk başta olduğu gibi, ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi' denildi. Hükümet programında ‘reformlar' başlığı adı altında demokratikleşme ve adalet reformu, kamu yönetimi reformu, reel ekonomide köklü değişimlere yer verildi. Yeni anayasa değişikliğinin önemi vurgulanırken, anayasanın insan odaklı sivil anayasa olarak artık değişmesi gerektiğine dikkat çekildi. Darbe anayasası ile devam etmenin artık Türkiye'ye yakışmadığının altı çizildi.

Zaman, 14.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.