Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan Davutoğlu: Basın özgürlüğü kırmızı çizgimdir

Başbakan Davutoğlu: Basın özgürlüğü kırmızı çizgimdir
BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Amerikan CNN International kanalında gazeteci Christiane Amanpour’a önceki gün verdiği demeçte, basın özgürlüğü ve entelektüel özgürlüğün kırmızı çizgisi olduğunu söyledi.

 

Amanpour, programda, Türkiye’deki basın özgürlüğünün büyük endişe kaynağı olduğunu, yüzlerce insanın çeşitli sebeplerle ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla tutuklandığını belirterek, “İnsanların dedikleri konusunda endişe duymuyor musunuz” sorusunu yöneltti.

“Endişe duyuyoruz” cevabını veren Davutoğlu, şöyle devam etti: “1990’larda bir akademisyenken, köşe yazarlığı yapıyordum. Basın özgürlüğü ve entelektüel özgürlük benim için kırmızı çizgidir. Eğer bir gazeteciye, köşe yazarına ya da entelektüele bir saldırı olursa onları ben savunurum. Buna garanti veriyorum. Fakat bir örnek vereceğim ve bu örneğin cumhurbaşkanına hakaretle falan ilgisi yok. Bir dergi 2 Kasım tarihinde, ‘İç savaş çıkacak” başlığıyla yayımlandı. Bu gazetecilik faaliyeti mi yoksa kışkırtma mı?” 

Davutoğlu, seçimde, Türkiye’de en çok satan beş gazeteden dördünün açık bir şekilde hükümete karşı kampanya yürüttüklerini de savundu.

Hürriyet, 11.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.