Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın: "CHP ya hükümet kuracak, ya da hükümet ortağı olacak"

 CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın: "CHP ya hükümet kuracak, ya da hükümet ortağı olacak"
CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, "Türkiye'de bundan sonra CHP'nin içinde yer almayacağı bir hükümet olamayacak. CHP'nin olmadığı bir hükümet kurulamayacak. CHP ya hükümet kuracaktır ya da kurulacak hükümetin ortağı olacaktır" dedi.

CHP, Beşiktaş'taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle İstanbul milletvekili adaylarını tanıttı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Karayalçın, CHP İstanbul İl Başkanlığı olarak 1 Kasım seçimleri için hedef büyüttüklerini söyledi.

Seçimlerde İstanbul'da yüzde 34 oy hedeflediklerini belirten Karayalçın, "İl örgütü olarak 1 Kasım seçiminde mevcut 28 milletvekiline 400 bin oyla 5 vekil eklemeyi hedeflemiştik ama son toplantıda 1 milyon yeni oy hedefledik. Bunu için daha çok çalışmalıyız. 1 Kasım seçimlerinde çok daha umutluyuz. Türkiye'de bundan sonra CHP'nin içinde yer almayacağı bir hükümet olamayacak. CHP'nin olmadığı bir hükümet kurulamayacak. CHP ya hükümet kuracaktır ya da kurulacak hükümetin ortağı olacaktır" diye konuştu.
Karayalçın, 7 Haziran'daki seçimlerin ardından CHP'nin hükümeti kurmak için çok çaba harcadığını ifade ederek, şöyle devam etti: "Halkımız, 1 Kasım seçimlerinde partimizin bu gayretini karşılıksız bırakmayacak. 'Önce insan, önce birlik ve önce Türkiye' diyen seçim bildirgemizde yaşanılır bir Türkiye hedefliyoruz. Gelir düzeyi 750 liranın altında olan herkese katkıda bulunacağız. Üniversitelerdeki tüm harçları kaldıracağız. Bir yıl zarfında iki kişilik odalar şeklinde yurtlar yapacağız. Lise öğrencilere lise kart, üniversite öğrencilerinin bursunu artıracağız. En önemlisi de askerliği kısaltmayı taahhüt ediyoruz. En önemli taahhütlerimizden biri de YÖK'ün kaldırılması. CHP iktidarında 10 bin öğrenciyi doktora çalışmaları için yurt dışına göndereceğiz."
Törene, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Yakup Akkaya, Seyhan Erdoğdu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Akif Hamzaçebi, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul milletvekilleri, milletvekili adayları, CHP'li ilçe belediye başkanları ve partililer katıldı.

cnnturk.com, 03.10.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.