Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Binali Yıldırım: "7 Haziran'daki sonucu haketmedik"

 Binali Yıldırım: "7 Haziran'daki sonucu haketmedik"
Eski Ulaştırma Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Çözüm süreci ve terör olaylarına değinen Yıldırım, gazeteci Ahmet Hakan'a yönelik saldırının da kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Eski Ulaştırma Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat'ın sorularını yanıtladı.
Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:
"Gazeteci yazar Ahmet Hakan evinin önünde saldırıya uğradı. Saldırının sebebi ne olursa olsun asla ve asla onaylayamayacağımız, kabul etmeyeceğimiz bir şeydir. Fikirler sebestçe söylenmeye devam edecek. Fikrin bittiği yer kaba kuvvetin başladığı yerdir. Kendisine geçmiş olsun diyoruz. Hiçbir tepki şiddeti doğurmamalı. Biz bunu ifade ediyoruz. Şiddet hangi taraftan gelirse gelsin buna topyekün karşı çıkmamız lazım.
Fikirlerimiz her zaman aynı olmayabilir. Olmak zorunda da değil. Ama yaşadığımız ülke aynı. Neyse ki failler hemen yakalanmış. Olayın iç yüzünü polisimiz ortaya çıkaracaktır. Hürriyet saldırısına yapılan saldırının nedeni Cumhurbaşkanımızın sözlerinin çarpıtılmasının yarattığı infialdir.

"PKK HALKIN GELECEĞİNİ KARARTIYOR"
Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak yurdun her köşesinde huzuru barışı güvenliği sağlamak gibi bir yükümlülüğümüz var. Bu operasyonlar ne kadar devam etmesi gerekiyorsa edecek.
Devletin milletin bekası içn gerekli tedbirleri almak gibi bir görev var. Terör Türkiye'nin bugünkü işi değil. 70'li yıllardan beri farklı formatlarda var olan bir olgu. 83'te başlayan PKK terör örgütünün faaliyetleri bazen yavaşlayarak devam etti.
Terör örgütünün iddiası Kürt halkının haklarını korumak. Ama orada insanlar ölüyor. Can güvenliği yok. Siz oradaki halka böyle mi hizmet ediyorsunuz diye sormak lazım. PKK'nın Kürtler diye bir sorunu yok ama Kürtlerin PKK diye bir sorunu yok. PKK Kürtlerin haklarına yardım etmiyor, onların geleceğini karartıyor. Biz PKK ile bölge halkını tamamen ayrı tutuyoruz.
Barışa bir şans verelim diyen terör örgütü ve arkasındaki unsurlar sözlerinde durmadı. HDP 7 Haziran sürecindeki söylemleriyle batıdan bile ilgi gördü ve beklemediği oy oranlarına sahip oldu. Ama PKK eylemleri başlayınca toplum, siyasi parti olarak aslanlar gibi kaya gibi teröre karşı sesini yükseltmesini bekledi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm süreci şansını kaybettiler. Şu anda kaybettiler. Ne zaman çözüm süreci olur, terör belası insanların canına malına kast etmekten vazgeçer. Terör kontrol edilir hale gelir, ondan sonra biz onlarla konuşmayız bu işi orada yaşayan insanlarla konuşuruz. Çözüm süreci onlara lazım. Öldüren insanların çözüm süreciyle işi ne? İşine giden 2 tane askerimizi hiçbir şeyden haberi yok, kalleşçe öldürüyorsunuz, bunu herkesin görmesi lazım. Çözüm süreci bitmez, kesintiye uğramasının ana nedeni orada yaşayan insanların can ve mal güvenliğinin daha önemli hale gelmesi.

KOALİSYON TARTIŞMALARI
Biz AK Parti olarak tek başına iktidar istiyoruz. 7 Haziran'da da istedik, 1 Kasım'da da istiyoruz. Millet bu çağrımıza olumlu yanıt verirse oluruz vermezde dünyanın sonu değil. Koalisyok konusundaki tecrübelerimiz başarılı olamadığımızı gösteriyor. MHP kapıyı kapattı, HDP ben MHP ile AK Parti ile olmam dedi. CHP ile HDP kuramıyor. Bizim tercihimiz AK Parti ve MHP'di. MHP baştan reddetti. İkinci olasılık AK Parti - CHP'di.
Ne yazık ki, MHP ülkücü kardeşlerimizin MHP'ye oy veren geniş tabanların MHP ile AK Parti hükümeti kurulmalıdır demelerine rağmen kulak vermediler ve bu fırsat kaçtı. Ben MHP tabanının bu bakımdan üzgün olduğunu düşünüyorum. MHP ile AK Parti'nin söylemlerinde çok büyük fark yok. Bahçeli sorumluluk almak istemedi.
CHP - AK Parti görüşmelerinde de sorunlar oldu, temel konularda anlaşma sağlanamadı. Cumhurbaşkanıyla senin ne işin var, sen hükümet kuracaksın muhatabın AK Parti. Varsayımlarla sonuç ihtas etmek yanlış olur. 1 Kasım'da ülkenin menfaatine olan kim olursa olsun tek başına iktidardır. Aksi halde ne olur? Hemen seçim olmaz, milletin işi gücü var. Biz AK Parti olarak herkele konuşuruz görüşürüz.

SEÇİM GÜVENLİĞİ TARTIŞMALARI
Eğer tehdit varsa, insanların can güvenliği tehdit altındaysa oy mu önemli can mı önemli. Biz ikisi de önemli diyoruz. O halde hem can güvenliğini sağlayacağız, hem de sandığın namusunu sağlayacağız. Bazı sandıklar birleştirilebilir, bu işi istismar etmeye luzüm yok. İzmir'de geçen seçimlerde oylarımıza sahip olamadık, yani her yerde oluyor.

"7 HAZİRAN'DAKİ SONUCU HAKETMEDİK"
AK Parti'nin 2001 yılındaki 71 kurucusundan biriyim. Partinin ilk tabelasını biz astık. AK Parti'nin başarılı olmasını istiyoruz. Bütün arkadaşlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Benim derdim AK Parti 7 Haziran'daki sonucu haketmedi. 7 Haziran seçimlerinin geniş kapsamlı bir muhasebesini yaptık. Adaylarımızın seçiminde daha titiz davrandık. Adaylarımız daha yerli daha İzmirli. İzmir'in iş çevresi tarafından bilinen yüzler. Bu listeyle çok daha iyi bir sonuç alacağımızı düşünüyorum.
Biz yol hastane gibi Türkiye'yi 2023'e taşıyacak altyapı çalışmalarını tamamladı. Bundan sonra insana dokunacak çalışmalar yapacağız. Biz asgari ücreti iyileştirdik daha da iyileştireceğiz. Adil ücret sistemini getireceğiz."

ntv.com.tr, 01.10.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.