Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP’nin yeni vaatleri: Erlere aylık, gençlere lise kart

 CHP’nin yeni vaatleri: Erlere aylık, gençlere lise kart
CHP’nin 7 Haziran seçimleri için hazırladığı Seçim Beyannamesi’ni 1 Kasım’daki seçimler için revize etti.

Beyannamede, er ve erbaşlara aylık ödenmesinden, gençlere ‘Lise Kart’ verilmesi gibi bir dizi yenilikler yer aldı.

Edinilen bilgiye göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata’nın koordinasyonunda hazırlanan beyannamede öne çıkan vaatler şöyle :

ER VE ERBAŞA AYLIK

“Er ve erbaşlara ailelerine yük olmayacak. Aylık harçlıkları 333- 354 TL’ye çıkartılacak. Sigortalı askerlik gelecek, işsizlik sigortası primlerini hazine ödeyecek. Asker dönüşü iş bulamayana 6 ay işsizlik sigortası ödenecek.

Şehit yakınları ve gazileri bütün işlerini Başbakanlık’ta özel olarak kurulacak bir kurul tarafından yürütülecek. Şehit eşi, anne-babası veya gazinin net aylık geliri en düşük net memur maaşının altında olmayacak. Tüm şehit aileleri ve gazileri sağlık güvenceleri milletvekilleriyle eşit seviyede olacak.

SURİYE’DE BARIŞ ODAKLI POLİTİKA

Suriyeli mülteciler için ayrılan Birleşmiş Milletler fonları eğitim ve sağlık alanlarında kullanılacak. Suriye’deki iş savaşın sona erdirilmesinde uluslararası politikalarla uyum içinde hareket edilecek.

Gençlerin kültün sanat etkinliklerine, kitap, dergi ve gazete gibi yayınlara erişimini kolaylaştırmak amacıyla lise son sınıf öğrencilerine aylık 100 TL limitli lise kart dağıtılacak. Ayrıca yine lise son sınıflara ayda 1 GB mobil internet erişimi ücretsiz olacak.

ÖĞRENCİ KREDİSİNE FAİZ AFFI

Takipteki öğrenci kredisine faiz affı gelecek. İşsizlik sigortasında prim şartı kaldırılacak. Medyada adil rekabet ortamı sağlanacak.”

Hürriyet, 29.09.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.