Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Davutoğlu: Bütün seçenekleri liderlerle paylaştım, elimden geleni yaptım. Gerekirse görevi iade edeceğim.

 Davutoğlu: Bütün seçenekleri liderlerle paylaştım, elimden geleni yaptım. Gerekirse görevi iade edeceğim.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Devlet Bahçeli'yle yaptığı 'koalisyon' görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "MHP'yle de bir koalisyon zemininin bulunmadığının açıkça ortaya çıktığını" söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yaptı. MHP ile de bir koalisyon zemini bulunmadığının ortaya çıktığını söyleyen Davutoğlu, "Hükümeti kurma görevini devredecek misiniz" sorusu üzerine ise "Cumhurbaşkanımızla istişare edeceğiz. Tabi ki gerekmesi halinde görevi iade edeceğim" dedi.
Davutoğlu'nun sözleri şöyle:
Her şeyden önce görev aldıktan sonra 13 Temmuz’da Kılıçdaroğlu, 14 Temmuz’da bahçeli ile görüştüğümde yol haritasını kamuoyuyla paylaşmıştım.
Bahçeli’yle bir araya geldik. Bunu daha önce de hem Kılıçdaroğlu hem de Bahçeli’ye ayrı ayrı, diğer tarafla da görüşeceğimizi paylaşmıştım.
Samimi dürüst açık yürekli bir görüşme gerçekleştirdik. Güvenlik operasyonları bağlamında bilgi paylaşımı oldu. Geldiğimiz son aşamayı telefonla daha önce paylaşmıştım. Kılıçdaroğlu’na da bilgi aktarmıştım. Bahçeli’ye de terörle mücadele konusunda geldiğimiz aşamayı paylaştım. Bugünlerde bölgede çevremizde yaşanan gelişmeler ve terörle mücadele konusunda geldiğimiz nokta etrafında da, ülkemizin hükümetsi zkalşmaması için daha önce kendisiyle mutabık kaldığımız şekilde görüşmeyi gerçekleştirmek istediğimi ifade ettim.
Kendisi de açık bir ifadeyle ve tam bir dürüstlük içinde, daha önce kamuoyuyla paylaşmış olduğu 4 konuyu da gündeme getirerek, bunları tek tek ele alındığında AK Parti ile koalisyon imkanını görmediğini ifade etti. Ben kendisinin yaklaşımını, genel başkan olarak saygıyla karşıladığımızı ifade ettim. Daha sonra olabilecek senaryolarla, bir koalisyon mümkün görülmüyor, kısa süreli seçim koalisyonu mümkün görünmüyor, azınlık hükümeti destek vermeyeceklerini belirtmişti. Erken seçim kararı için de bir hükümet Meclis’e gelirse, Meclis’i toplamak isterse toplantıya katılacaklarını ve erken seçime de destek vermeyeceklerini ifade etti.
Bu dört konuda, herhangi bir müzakere yapmak kastıyla değil parti olarak bizim ve şahsi kanaatlerimi açıkça paylaştım. Cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili herhangi bir konunun koalisyonun parçası yapmayacağımızı söyledim. Çözüm süreci bağlamında gündeme getirilen hususlar çerçevesinde, terörle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğimi ifade ettim.

17-25 Aralık ki bunlar zikredilmiş konular olarak pozisyonumuzu göstermek açısından zikrediyorum. Bunların paralel bir yapılanma çerçevesinde yürütülen bunların darbe teşebbüsleri olduğunu ama şeffaflık konusunda her türlü adımı atacağımızı zikrettim. Bunlar koalisyonla ilgili düşüncelerini ifade ettikten sonraki iki sorumlu devlet adamı olarak bu konularda görüşlerimi aktardım.
Gerek Sayın Kılıçdaroğlu ile, CHP - AK Parti koalisyonu ve MHP - AK Parti koalisyonunun zemininin olmadığı açıkça ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bunu önümüzdeki gün, ilk fırsatta MKYK’yı da toplayarak arkadaşlarımla istişare edeceğim. Değerlendirmede bulunacağız.
23 Ağustos’a kadar görevi devredecek misiniz? CHP ile yol tıkandı, MHP ile öyle. Ne zaman devredeceksiniz görevi?
Bu tablo... Bütün çabamızı kamuoyumuz takip ediyor. Olabilecek bütün ihtimalleri, yine bu salonda 9 opsiyon olarak açıklamıştım.
Bugün Sayın Bahçeli’yle kalan dört opsiyon da -yine saygı duyduğumu ifade ederek söylüyorum- mümkün olmadı. Şimdi nihayet tabi siyaset bir çözüm bulma sanatı. Bir sorunlar yumağından bir netice üretme sanatı. Bu anlamda hiçbir kapıyı kapatmış değiliz. Tekrar tekrar konuları ele alabiliriz. Ama şu anda koalisyon ihtimalini gerçekleştirecek bir yol gözükmüyor.
Bana da hükümet kurma görevi... Ülkeyi hükümetsiz bırakmamak çerçevesinde elimden geleni yapmış olduğum konusunda mutmainim. Elimden gelen bütün çabayı gösterdim. Buna Kılıçdaroğlu ve Bahçeli de şahittir.
Ama aynı şekilde siyaset belli ilkelerle yürüdüğü zaman saygınlığını koruyabilir. Anayasamızın 116’ncı maddesi bu durumlarda nasıl yol olduğu konusunda süreç görünüyor. Cumhurbaşkanımız takdir ettikten sonra, ülkenin erken seçime gitme çerçevesinde. 9 Temmuz’dan bu yana olabilecek bütün formülleri denediğime inanıyorum. Ama zemin yoksa, muhatabım olan genel başkanların kendi karar süreçlerine saygım sonsuz. Yeni bir adım atmayı gerektirecek bir tablo yok.Cumhurbaşkanımızla istişare edeceğiz. Tabi ki gerekmesi halinde görevi iade edeceğim.


MHP’den bir öneri geldi mi size?

Hayır böyle bir öneri MHP tarafından getirilmedi. Güvenlik ve terörle mücadele bağlamında bilgilendirmenin hemen sonrasında Bahçeli zaten almış oldukları kararı ifade ettiler. Koalisyonu, bu 4 şartlarını, bu kendi şartları. Müzakere sonucunda bir anlaşmazlık söz konusu değil. Daha sonra diğer ihtimalleri de, azınlık hükümetine destek, bir erken seçim kararının da mümkün olmadığını ifade etti. Kendisinin hayır diyeceklerini ifade etti.
Bu konuda da Sayın Bahçeli’yi açık ve samimi gördüğümü de ifade edeyim. İki genel başkan, iki akademisyen, iki devlet adamı olarak zikredilen hususlarla ilgili düşüncelerimi paylaştım.
Başta pozisyon zaten netleşmişti. Ama toplantı süresince de açık yürekli bir istişare imkanı bulduk.

Radikal, 17.08.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.