Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Baykal: Genel Başkan hoşlanmadı bu işten

Baykal: Genel Başkan hoşlanmadı bu işten
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 9 Haziran'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi anlattı. Görüşmeden önce Kılıçdaroğlu'na sorduğunu anlatan Baykal, "Genel Başkan hoşlanmadı bu işten. 'Bunu aleyhinde kullanırlar' dedi." diye konuştu.
 

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CNN Türk'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, 7 Haziran seçimi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Konutu'nda yaptığı görüşmeye dair bilgiler verdi. Baykal, görüşme talebinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki yetkililerden geldiğini anlatırken, aynı gece danışmak için 3 kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu aradığını söyledi. Baykal, görüşmenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda değil, Dışişleri Konutu'nda yapılmasını kendisini istediğni belirtirken, Kılıçdaroğlu'nun kendisine 'Sakın Saray'da görüşme' dediğini anlattı. 

Baykal, Kılıçdaroğlu'nun görüşmeye yaklaşımını "Genel Başkan hoşlanmadı bu işten. Bu çok doğal bir şey,anlaşılır bir şey. Hoşlanmama gerekçesi olarak da 'Bunu aleyhinde kullanırlar' dedi. Ben kendimi kollama noktasını aştığımız düşünüyorum. Ben doğru olanı yapmalıyım. Ben doğru olanı yaptığımı düşünüyorum. Ama Genel Başkan gitme dese, bir an bile tereddüt etmeden gitmezdim" sözleriyle anlattı. 

Toplumun bu görüşmeyi hâlâ yadırgadığını belirten Baykal, "Bunu anlamıyorum" dedi.

'Erdoğan rota çizmeye çalışıyordu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın neden kendisiyle görüşmek istediği yönündeki soruya ise seçim sonrasında Meclis'te yeni bir tablo oluştuğunu ve bu tablo karşısında Erdoğan'ın 'rota çizmeye çalıştığı' karşılığını verdi. 

Baykal, "Cumhurbaşkanı’na 'Her bir araya gelişimizde kıyamet kopuyor. Bundan sonra da kopacak' dedim. 'Hatırlar mısınız daha önce de sizin arzunuz üzerine 1 Mart teskeresini YÖK’ü konuştuğumuz bir toplantı vardı. Onu da yıllarca bir pazarlık yapıldı' diyenler oldu.” dedim. 'Ya boşver, bırak ne halleri varsa görsünler' dedi. Toplantıyla ilgili içerik olarak tutulmuş, saklanmış hiçbir şey yok. 'Siz bu parlementoda çok hizmetler yaptınız diye başladı' görüşmeye. İstişare etme ihtiyacı hissetmiş." dedi. 

'Davutoğlu ile de görüştüm'

CHP Milletvekili Baykal, Erdoğan'ın kendisiyle görüşme gerekçesini ise şöyle anlattı:

"Bir defa yeni bir tablo ortaya çıkmış, ilk kez Meclis'te çoğunluk onda değil. Muhalefet partileri Meclis'te çoğunluğu oluşturan hale gelmiş bir tablo var. Bu yeni bir tablodur. Bu tablo karşısında yol haritasını, rotasını çizmemiş kafasında bunu tartan, konuşan bir insan olarak acaba Türkiye'de iktidarı görmüş, muhalefeti yaşamış, parti genel başkanlığı yapmış, sıcak siyasi kavganın bir tarafı olmayan, CHP'li biriyle istişare etmek istemiş olarak birini gördüm. Hatta şunu da söyleyim. Adaylığım açıklandıktan sonra sayın Ahmet Davutoğlu ile de görüştüm. Erdoğan'a benimle görüşmesi yönünde kendisinin de öneride bulunduğunu söyledi."

Görüşmede, Erdoğan'a "Koalisyon modeli önermeden seçim sonuçları ciddiye alınmalıdır" dediğini aktaran Baykal "Nezaket çevrçevesi içinde Erdoğan'a söylenmesi gerekenleri söylediğimi düşünüyorum. Dünyanın her yerinde bu tip sağlıklı görüşmeler yapılır bizde de olmalıdır. Seçim kampanyasının büyük kutuplaşmalara yol açtığını kendisine bizzat ilettim. Görüşme sonrası konuşmalarımızı Kemal Bey'e ayrıntısıyla anlattım" diye konuştu. 

'Tezgah kurdu diyenlere yanıt vermek için'

Baykal, Erdoğan ile aday olduğu TBMM Başkanlığı seçimi ve 'koalisyon modellerinin 'asla' konuşulmadğını da aktardı. Baykal neden Meclis Başkanlığına aday olduğu sorusuna da "Erdoğan ile görüştükten sonra Meclis Başkanlığı adaylığına karar verdim. Erdoğan ile görüşüp tezgah kurdu diyenlerle hesaplaşmak için aday oldum." yanıtını verdi.

Baykal ve Erdoğan'ın görüşmesi 2 saat sürmüştü. Deniz Baykal görüşme sonrası "Sayın Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon modeline açık olduğunu gördüm " diye konuşmuştu. 

aljazeera.com.tr, 06.07.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.