Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Bahçeli'ye jet yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Bahçeli'ye jet yanıt
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında Uygur Türkleri polemiği yaşandı. Bahçeli, twitter'dan yaptığı açıklamada, "Herkes Kobani’yle yatıp kalkıyor, Doğu Türkistan’daki Çin zalimliğini kimseler konuşmuyor, ağzına dahi almıyor. 28 Uygur Türkü, Kaşgar’da hiç acımadan katledildi" dedi. Bahçeli'ye yanıt Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, "O zata sesleniyorum, sen o Uygur Türkleri’nin olduğu yere gittin mi? Gitmedin. Ama Tayyip Erdoğan gitti. Vatanlarından ayrılan Uygur Türkleri’ni vatandaşlığa kabul eden Türkiye oldu. Sen neredeydin ya? Sen Başbakan yardımcısıyken kaç kişiyi vatandaşlığa kabul ettin?” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, Kobani eleştirisine yanıt vererek,  ‘Bazı siyasetçiler güya şahsıma atıfta bulunuyor. Sadece Araplarla, Kobani’dekilerle uğraşanlar Uygur Türkleri’ni unutuyor’ diyor. O zata sesleniyorum, sen o Uygur Türkleri’nin olduğu yere gittin mi? Gitmedin. Ama Tayyip Erdoğan gitti. Vatanlarından ayrılan Uygur Türkleri’ni vatandaşlığa kabul eden Türkiye oldu. Sen neredeydin ya? Sen Başbakan yardımcısıyken kaç kişiyi vatandaşlığa kabul ettin?” dedi.
Ankara’da Birlik Vakfı’nın iftar yemeğine katılan Erdoğan, İftar sonrası yaptığı konuşmada şunları söyledi.

TÜRKİYEYİ TERÖRİST ÜLKE OLARAK LANSE EDİYORLAR

“Türkiye gariplerin yurdudur. Mazlumların umut ışığıdır. Türkiye’yi terörist ülke olarak lanse etmeye çalışanların, bir Türkiye partisi olmak gibi bir amacı olabilir mi? Bunların karşısında bir olmak, beraber olmak, bunlara gereken cevabı demokrasi içinde verebilmektir. Saldırganların Türkiye üzerinden geçtiğini iddia edecek kadar kendi ülkelerine yabancılaştığını görüyoruz. Vatandaşlarımızı bir kez daha sokağa çıkardılar. Şehirlerimizde, mahallelerimizde gerilim havası oluşturulmak isteniyor. Medya yoluyla karalama kampanyaları oluşturdular. Türkiye terörden ve terör olaylarından çok çekmiş bir ülkedir. Suriye’deki olaylara hiçbir zaman mezhep penceresinden bakmadık.
 

TÜRKİYE ALEYHİNE KONUŞANLAR HESABINI VERECEK
 

Türkiye’yi DEAŞ terör örgütü ile aynı parentez içine almak alçaklıktır, namertliktir. Son 5 ayda Kobani’ye 2 bin TIR’a yakın yardım malzemesi gönderdik. Kobani’de ocaklar tütüyor, kazanlar kaynıyorsa bu Türkiye’nin yaptığı yardımlar sayesindedir. Son saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. 6,7 Ekim olaylarının tekrar yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde yeni bir devlet kurulmasına asla izin vermeyeceğiz. Terör örgütlerinin bölgedeki kaosu fırsata çevirmelerine de izin vermeyeceğiz. Türkiye aleyhinde konuşanlar, en büyük ahlaksızlığı en büyük alçaklığı yapıyor. Bu alçaklığı yapanlar elinde sonunda bunun hesabını verecekler. 
 

HANİ PARA
 

Amacımız orada yaşayan mazlum kardeşlerimizin yaralarına derman olmaktır. Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimize destek vermeye devam edeceğiz. 2 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Yaptığımız harcama 6 milyar doları aştı. Türkiye’den zengin 16 ülke var dünyada. Hadi destek verin gönderin bir şeyler diyoruz yok. Hani para? Avrupa’nın tamamında 200 bin mülteci var şu anda. Bunların insana insan gibi bakmak gibi bir derdi yok. Bunların Akdeniz’de, Ege’de bırakın ölsün gibi bir düşünceleri var. Farkımız bu. 

SEN NEREDEYDİN?
 

Bazı siyasetçiler güya şahsıma atıfta bulunuyor. ‘Sadece Araplarla, Kobani’dekilerle uğraşanlar Uygur Türkleri’ni unutuyor’ diyor. O zata sesleniyorum, sen o Uygur Türkleri’nin olduğu yere gittin mi? Gitmedin. Ama Tayyip Erdoğan gitti. Vatanlarından ayrılan Uygur Türkleri’ni vatandaşlığa kabul eden Türkiye oldu. Sen neredeydin ya? Sen Başbakan yardımcısıyken kaç kişiyi vatandaşlığa kabul ettin. Biz kapımız açık dedik ve bunu uyguladık.”

Hürriyet, 28.06.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.