Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Selahattin Demirtaş: 'IŞİD'in Türkiye topraklarından sızmadığına gönülden inanmak istiyorum'

Selahattin Demirtaş: 'IŞİD'in Türkiye topraklarından sızmadığına gönülden inanmak istiyorum'
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD tarafından bugün Kobani'de düzenlenen saldırılar için, "IŞİD'in nereden sızdığı halen araştırılıyor. Bu konu hakkında birçok iddia var. Bazı iddialarda somut deliller de var. Çözüm arayışları sırasında bu saldırı dikkat çekici. Rojava ve Ankara arasında gerilimi arttırmak isteyenler var. IŞİD'in Türkiye topraklarından sızmadığına gönülden inanmak istiyorum" dedi.

Demirtaş, bir televizyon kanalında canlı yayında soruları yanıtladı. Kobani'de IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bombalı eylemleri değerlendiren Demirtaş, "Türkiye IŞİD'e karşı mücadeleci bir görüntü vermedi. IŞİD'in nereden sızdığı halen araştırılıyor. Bu konu hakkında birçok iddia var. Bazı iddialarda somut deliller de var. Çözüm arayışları sırasında bu saldırı dikkat çekici. Rojava ve Ankara arasında gerilimi arttırmak isteyenler var" dedi.

Demirtaş, "IŞİD'in Türkiye topraklarından sızmadığına gönülden inanmak istiyorum. Umarız Türkiye IŞİD'e desteğini kesmiştir. Biz buna inanmak istiyoruz" diyen Demirtaş, "IŞİD militanları Türkiye'den rahatlıkla geçiyor. Ak Parti hükümeti IŞİD yanlısı görüntüden vazgeçmeli" şeklinde konuştu.

"YÜZDE 13 OY UZAYDAN GELMEDİ"

Koalisyona partinin yetkili organları karar verir. Silahlar gündemden çıkmalıdır. KCK yönetimi de buna destek olmalıdır. Silahlar siyasetten çıkarılmalıdır. HDP büyürse şiddet uzaklaşır. HDP büyürse her türlü şiddet azalır. Yüzde 13 oy Türkiye'den geldi uzaydan gelmedi. 'Şu kadar oyu, şu partilerden aldık' diyemeyiz. Doğu'da ve Güney Doğu'da AK Parti'den fazla oy aldık. Van'da 7 milletvekilimiz var onların 1 tane var. Ardahan'ın tümünü kazandık onların hiç milletvekili yok. Türkiye'nin 14 ilinde birinci partiyiz. Asla emanet oyları inkar etmedik. Geçici olarak partilere oy verilir ve o parti izlenir, takip edilir. Bize oy veren herkese teşekkür ediyoruz. Bu oylar tapulu malımız değil, emanettir. Bize oy verenlerin tamamına teşekkür ettik. Bunların içerisinde bize emanet oy veren kişiler de vardı. Biz onları ayıramayız.

"TARAFSIZIM DİYOR AMA..."

İstanbul'da 3. parti olduk. Biz bunları zorla mı aldık ? Cumhurbaşkanı'nın görevi elinde varsa zorla oy verenlerin iddiası savcılığa çağırıp ifadesini aldırmak. Cumhurbaşkanının çıkıp zorla oy aldılar demesi hiç hoş değil. Bunlar ayıptır. Cumhurbaşkanlığı makamına yakışmaz. Tarafsızım diyor ama AK Parti'nin tarafında olduğunu biliyoruz. Makamında otursun, 'bir şeye karışmamalı' demiyoruz ama muhalefet partilerine çatacağına gidip işçilerin grevini ziyaret etsin. Soma davasında gidip ailelerin yanında olsun, sizinleyim desin. Gerilimi azaltacak bir politika yürütsün."

''YAPILACAK İŞLER VAR''

Seçenekleri zorlamadan seçime gitmek halka haksızlıktır. Hükümet kurmadan parlamentoda yapılacak işler var.

45 gün sonra hükümet kurulamazsa erken seçime gidilebilir. Yeni yolsuzluk araştırma komisyonu kuralım sonra gereği neyse onu yapalım."

KCK, KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE KATKI SUNMAK İSTİYORSA...

HDP olarak demokratik siyaseti güçlendirmeye çalıştıklarını aktaran Selahattin Demirtaş, "KCK yönetimi iradesi eğer Kürt sorunun çözümünde katkı sunmak istiyorsa, bu durumda demokratik siyasetin güçlenmesine destek vermeleri lazım. Vesayet altına almak değil, zayıflamasını istemek değil, güçlenmesine destek vermeleri lazım. Hem seçim dönemi, hem öncesi iki buçuk yıldır süren çözüm süreci boyunca hep destek verdiler. Ateşkeslerle, silahı bırakmak konusunda beyanları ile hazır olduklarını defalarca beyan etmeleri ile demokratik siyasete güç veriyorlar. Daha fazla güç vermeleri gerektiğini, daha fazla destek vermeleri gerektiğini söylüyorum. Silahlar Türkiye’de kesinlikle gündemden çıkmalıdır. Artık silahların patlamayacağı, kalıcı bir barışı ulaşmamız gerekir. KCK yönetimi de buna destek vermelidir." ifadelerini kullandı.

MHP İLE SORUNLARI TARTIŞMAYA HAZIRIZ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’ye yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine Demirtaş, “İlkelerimiz var, MHP’nin de ilkeleri var. Ülkenin sorunlarının çözümü için MHP ile oturup bir masada sorunları tartışmaya hazırız. Birbirimizi yoralım, üzelim ama sokakta, mahallede insanlar birbirini üzmesin.” şeklinde konuştu.

Sorunların çözümü için diyalog açısından bütün partilerle görüşmeye hazır olduklarını kaydeden HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, kini büyütmek için bu seçimi yapmadıklarını, öfkeyi büyütmek için parlamentoya gelmediklerini vurguladı. Demirtaş ayrıca, sorunların çözümü için bütün partilere kapılarının açık olduğunu söyledi.

3 TEMEL İLKE ŞART

Devletin yeniden halka mal edilmesi ve devletin güç olarak küçültülüp, demokrasi olarak büyütülerek katılımın artırılması gerektiğini savunduklarını ile getiren Selahattin Demirtaş, şöyle devam etti: “Bunun için 3 temel ilkemiz var. Hangi parti bu 3 temel ilkeyi askeri düzeyde 'hayata geçirmeye hazırım' diyorsa, bizli veya bizsiz buyursunlar koalisyon kursunlar, biz onları destekleyeceğiz. Parlamentoda işlerini kolaylaştıracağız. Nedir onlar? Birincisi; demokrasi, ikinci; adalet, üçüncüsü; barıştır.”

Hürriyet, 25.06.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.