Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Arınç’a Gökçek hakkında sustuğu için suç duyurusu

Arınç’a Gökçek hakkında sustuğu için suç duyurusu

Melih Gökçek’in Ankara’da yaptığı usulsüzlüklerle ilgili 7 Haziran seçimlerinden sonra açıklamalar yapacağı açıklayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın suskun kalması üzerine hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara’da yaptığı usulsüzlüklerle ilgili 7 Haziran seçimlerinden sonra açıklamalar yapacağını açıklayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun gerekçesi ise, “Melih Gökçek’in bir takım çevrelerle hukuk dışı ilişkiye girdiğini, Ankara’yı parsel parsel sattığını söylediği halde tüm bu hukuksuzluklara ilişkin bildiklerini kamuoyuna sunmaması olarak açıklandı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

‘Suçu gizleyeceğini ikrar etmiş’

“Sayın Bülent Arınç seçim öncesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ile girdiği, tartışmada Melih Gökçek’in bir takım çevrelerle hukuk dışı ilişkiye girdiğini, Ankara’yı parsel parsel sattığını söylemiş; tüm bu hukuksuzluklara ilişkin bildiklerini kamuoyuna sunacağını bildirmiştir.

“Her ne kadar ‘Gökçek ile ilgili 100 konuyu 8 Haziran’dan itibaren, ömrüm vefa ederse konuşmak isterim’ diyen Arınç’ın bu sözüne güvenilmeyeceğini bilsek de Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak Bülent Arınç’ın seçim sonrasında bildiği suç delillerini kamuoyunda paylaşması beklenmiştir. Ancak geçen süre içerisinde, 8 Haziran’dan bu yana Arınç’tan hiçbir açıklama gelmemiştir.

“Aksine 13 Haziran’da Sayın Arınç, Gökçek için iddia ettiği parsel parsel satışa dair “Parsel parsel dediğim konu paralel yapı için verdiği arsalar” diyerek bu bilgisini yinelemiş ama “Kimse sormasın, kimseye bir şey söylemek niyetinde değilim” diyerek suçu gizleyeceğini ikrar etmiştir. Bülent Arınç tarafından siyasi çıkar ilişkileri çerçevesinde bu suçun gizlenmeye devam edildiği görülmektedir.

“Bülent Arınç 8 Haziran’a kadar bildiklerini gizleyerek, saklayarak suçu örtbas etmiş, suça ortak olmuştur. 8 Haziran öncesinde milletvekili olarak işlemekte olduğu bu suçu, 08.06.2015 tarihinden bu yana yaklaşık iki haftadır da milletvekilliği sıfatı olmadan, dokunulmazlık kalkanı olmaksızın işlemeye devam etmektedir.

“Bülent Arınç, organize bir suçu büyükşehir belediye meclisi başkanı, ilgili plan değişikliklerini onaylayan meclis üyeleri ile “paralel yapı” denilen grubun üyelerinin birlikte gerçekleştirdiğini de ima etmektedir.

“Bu konuda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na göreve çağırıyor, Arınç’ın bildiklerini idari makamlara anlatmasını, belgeleri sunmasını talep ediyor, kamu yararını ve menfaatini korumak amacıyla Gökçek’in Paralel Yapı olarak adlandırılan grupla ve diğer çıkar gruplarıyla gerçekleştirdiği işbirliğinin sebep olduğu kamu zararının önlenmesi ve bu zararın kamuya iadesi için, işlenen suçun kapsamının belirlenmesini istiyor ve Arınç dâhil tüm suçluların yargılanması talep ediyoruz.”

imctv.com.tr, 23.06.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.