Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP'nin Meclis Başkan adayı Deniz Baykal

CHP'nin Meclis Başkan adayı Deniz Baykal
CHP'nin Meclis Başkan adayının Deniz Baykal olacağı bilgisi dün ilk kez hürriyet.com.tr'de yer almıştı. Ve bugün CHP'nin TBMM Başkan adayının Deniz Baykal olduğu netleşti.

Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından TBMM'ye gelerek, geçici Meclis Başkanlığı görevini yürüten partisinin Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile görüştü.

Baykal, Kılıçdaroğlu’nu kapıda karşıladı. Baykal ile Kılıçdaroğlu daha sonra görüşme için makama geçti. Yaklaşık 30 dakika süren görüşmede Kılıçdaroğlu, Baykal'a Meclis Başkanlığı adaylığını bildirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından gazetecilerin Meclis Başkan adaylığını hatırlatarak, "Hayırlı olsun diyebilir miyiz?" demeleri üzerine, "Tabii bence hiçbir sakıncası yok" karşılığını verdi.

Baykal'ın demokrasiye bağlılığı konusunda hiç kimsenin kaygısı olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ın kurallara inanan, Cumhuriyet'in değerlerine önem veren, Türkiye'ye bağlılığını herkesin bildiği bir kişi olduğunu ifade etti.

''BAYKAL'DAN RİCADA BULUNDUM''

Kılıçdaroğlu, Baykal'ın şu an Geçici Meclis Başkanlığı görevini yürüttüğüne işaret ederek, "Umarız bu geçici görevi sürekli hale dönüşmüş olur. Milletvekili arkadaşlarım da Sayın Baykal'ın Meclis Başkanı olarak aday olmasını istiyorlar. Kendisinden bu konuda ricada bulundum. Arkadaşlarımızla değerlendirdik. Umarım Türkiye için hayırlı olur" diye konuştu.

''KOALİSYONLA İLGİSİ YOK''

Meclis Başkanlığı adaylığının oluşabilecek bir koalisyonun habercisi olup olmadığının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır. Bunun koalisyonla bir ilgisi yok" yanıtını verdi.

BAYKAL YİNE 'GEÇİCİ GENEL BAŞKANLIK' DEDİ

Baykal da Kılıçdaroğlu'nun kendisinin anlayışına ilişkin sözlerine  teşekkür etti.  Sözlerine devam ederken "Geçici Genel Başkanlık" ifadesini kullanan Baykal'ın bunu ikinci kez yaptığını söylemesi gülüşmelere yol açtı.
     
Deniz Baykal, "Böyle 20 yıla yakın süre dilini ona göre alıştırmış bir insanın Meclis Başkanlığı'na dilini döndürmesi çok kolay olmuyor. O bakımdan ben herkesin anlayışla karşılamasını rica ediyorum. Ama bundan sonra inşallah olmaz" dedi.
     
Kılıçdaroğlu da gülümseyerek, "İnşallah sürekli olunca bu sorunlar da aşılacaktır" ifadesini kullandı.

''BÜYÜK KIVANÇ DUYDUM''
     
Baykal, Kılıçdaroğlu'nun geçici Meclis Başkanlığı görevini sürekli hale dönüştürme konusunda yaptığı öneriyi ve değerlendirmeyi büyük bir kıvançla dinlediğini belirterek, kendisine ve partisine teşekkür etti.
     
Baykal şunları kaydetti:
"Kendimi Türkiye'ye ilkelerim, inançlarım doğrultusunda hizmet etmekle yükümlü sayıyorum. Gücüm yettiğince her noktada, inandığım ilkelere, değerlere yönelik olarak çalışmak, benim boynumun borcudur. Bu konuda bir görev talep edildiği zaman bunu elbette imkanlarım ölçüsünde değerlendirmek isterim. Meclis Başkanlığı da en onurlu, en yüksek sorumluluk gerektiren bir görev, merci, makamıdır. Bu öneriden büyük kıvanç duydum."

''BENİM İÇİN DE ÇOK YENİ BİR DURUM''

Geçici Meclis Başkanlığı görevinin yeni başkan seçilinceye kadar devam edeceğini anımsatan Baykal, bu görevi tarafsızlık içinde sürdüreceğini vurguladı. Baykal, "Adaylık önerilerini değerlendirirken bir yandan yürütmekte olduğum görevin bana yüklediği tarafsız, herkese eşit davranma sorumluluğunu da unutmuyorum. O doğrultuda davranmaya da devam edeceğim" dedi.
     
Bu anlayışının sonucu CHP'nin bugün yapılacak Meclis Grup toplantısına katılmayacağına işaret eden Baykal, şöyle devam etti:
"İlk kez böyle bir toplantıya katılma imkanından yoksun olduğumu düşünüyorum. Bu benim için de çok yeni bir durum. Bundan özel bir noktaya geçtiğimi anlıyorum. Partimle ilişkimi de daha tarafsız, daha adil bir şekilde götürme yükümlülüğü içinde, daha şimdiden geçici başkan olarak da girmiş durumdayım. Görevimi yapmaya çalışacağım. Arkadaşlarımız böyle bir öneriyi düşündüler, kendilerine teşekkür ederim. Bu düşünceyi harekete, hayata geçirirler, girişimlerini yaparlar ise o noktada tekrar yine birlikte konuşur, değerlendiririz. Ben bundan onur duydum"

''ARTIK 'DEDİĞİM DEDİK' DÖNEMİ YOK''
     
Gazetecilerin Meclis Başkan adaylığı için başvurunun ne zaman yapılacağı sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu ve Baykal başvurular için Meclis İçtüzüğü'nde belirlenen süreyi hatırlattılar ve bu takvim içinde başvurunun yapılacağını söylediler.
     
"Diğer partilerden destek arayışınız olacak mı?" sorusuna da Baykal, "Aday haline dönüşürsem elbette bu adaylığı değerlendirecek bütün kişilere, kuruluşlara anlayışımı aktarmaya, onların sorularına cevap vermeye, onlarla da işbirliği içine girmeye önem vereceğim. O doğrultuda davranacağım. Böyle olması güzel. İçine girdiğimiz bu yeni dönemin karakteri bu. Artık 'dediğim dedik' dönemi yok. Uzlaşacağız, işbirliği yapacağız, birbirimizi ikna edeceğiz. Bunu bu aşamada da Meclis Başkanlığı konusunda da yapacağız. Bundan sonraki aşamalarda da eminim partilerimiz böyle bir işbirliği ihtiyacının gereğini yerine getireceklerdir" değerlendirmesinde bulundu.

''KENDİSİNİ ADAY GÖSTERECEĞİZ''

Kılıçdaroğlu da Meclis Başkanlığı için parlamentoya ve parlamenter sisteme inanmanın, birikimin, politik deneyimin, tarafsızlığın gerektiğini ve CHP olarak bu kriterlerin hepsini düşündüklerini kaydetti.
     
Baykal'ın Geçici Meclis Başkanı görevini yürütürken CHP Grup toplantısına katılmayacağını söylediğine işaret eden, bunun tarafsızlığın bir göstergesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Bizim de arzu ettiğimiz bu. Makama seçilecektir ama seçildikten sonra tarafsızlığını, parlamentonun itibarını, saygınlığını koruyacaktır. Parlamentonun sağlıklı çalışmasını arzu edecektir. Devlet sistemi, yapısı içinde yerini, konumunu bilecektir ve o çerçevede hareket edecektir. Dolayısıyla biz bütün bu ayrıntıları düşündük ve parlamentoya baktığımızda da birikim olarak, deneyim olarak Sayın Baykal'ın öne çıktığını hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. O nedenle kendisi lütfedip bizim teklifimizi kabul ettiler. Kendisini aday göstereceğiz. Arzu ederiz ki diğer siyasal partilerde aynı olgunlukla davransınlar. Kuşkusuz herkesin adayı olacaktır. Onlara da saygı duyuyoruz. Ama sonuçta ortak aklın galip gelmesini istiyoruz."

Milliyetçi Hareket Partisi'nin Meclis Başkan adayı Ekmeleddin İhsanoğlu olurken, HDP'nin Meclis Başkanı adayı ise Dengir Mir Mehmet Fırat oldu.

MECLİS BAŞKANI NASIL SEÇİLECEK?

Yeminle birlikte Meclis Başkanlığı adaylık süreci de başladı. Adaylık başvuruları 27 Haziran Cumartesi saat 24.00’te sona erecek. 25’inci dönem parlamentosu 26’ıncı Meclis Başkanı’nı seçecek. Turlar arasında yapılacak pazarlıklar, ikili veya üçlü ortak hareket edilmesi sonucunu doğurmazsa, Ak Parti dördüncü turda kendi adayını seçtirebilecek.

SEÇİM YÖNTEMİ
TBMM İçtüzüğü’ne göre en fazla dört turda gizli oyla yeni başkan seçilecek. İlk tur oylamanın pazar günü yapılması planlandı. Ancak yemin töreninin ardından grup temsilcilerinden oluşacak Danışma Kurulu’nun alacağı kararla turların gelecek hafta pazartesi veya salıdan başlatılma olasılığı bulunuyor. İçtüzüğü göre her şartta yeni Meclis Başkanı 2 Temmuz’a kadar seçilmiş olacak. İlk iki turda seçilebilmek için en az 367 oy almak gerekiyor. Üçüncü turda 276 oy aranırken, son turda en fazla oy alan iki aday yarışıyor ve en çok oyu alan seçiliyor. Üç muhalefet partisinin 292 sandalyesine karşı AK Parti’nin 258 oyu bulunuyor.

İLK İKİ TUR 30 HAZİRAN
TBMM Genel Kurulu’nda bir yandan yemin töreni sürerken, diğer yandan dört partinin yöneticileri Meclis Başkanlığı seçiminin hangi gün yapılacağını kararlaştırdılar. Başkanlık seçiminin ilk iki turunun 30 Haziran Salı, üçüncü ve dördüncü turunun da 1 Temmuz Çarşamba günü yapılması konusunda görüşmeler yaptılar. Bu karar Danışma Kurulu kararıyla kesinlik kazandırılacak. Danışma Kurulu, yeni Başkanlık Divanı oluşuncaya kadar Meclis’in 1 Temmuz’da tatile girmemesi konusunda da karar alacak. Bu arada, sözlü soru önergelerinin görüşülmesi kararlaştııldı. Partiler, bu gündemde sıra kapmak amacıyla sözlü soru önergelerini dün hemen milletvekillerinin imzasına açtılar.

Hürriyet, 24.06.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.